Hrozí mojej 4-ročnej dcérke strata zraku?

Zodpovedané
9. dec 2023

Dobrý deň,

dcérka má hypopláziu makuly a nemá dovyvíjané niektoré štruktúry oka. Má skrátený očný nerv ale funkčný, namerali jej +8 a +9 dioptrie, okuliare má +4,5 + 5,5, je svetloplachá, má nystagmus. Hovoria mi, že bude mať dystrofiu sietnice, ale zatiaľ má očné pozadie v poriadku. Má štyri roky, v troch rokoch jej robili v Bratislave v NÚDCH vyšetrenie v celkovej narkóze. Stanovili jej tam diagnózu hypoplázia makuly a povedali mi, že kvôli tejto diagnóze nestratí zrak. Z Bratislavy nás vyradili a iná lekárka mi povedala, že bude mať tú dystrofiu sietnice.

Dá sa to takto popredu už vedieť?

Bolo by to už vidno na vyšetrení, alebo to vzniká postupne?

Myslíte si, že kvôli tým diagnózam stratí zrak?

Ďakujem

Dobrý deň,

existuje viacero typov dystrofií sietnice a makuly a aj keby bol známy presný typ, často je závažnosť postihnutia zraku individuálna. Je ťažké dopredu určiť, aké závažné postihnutie zraku naozaj bude. Nystagmus nasvedčuje, že zraková ostrosť je už znížená. No Vaša dcérka sa ešte stále nachádza vo veku, kde sa zrak aj napriek genetickému ochoreniu stále vyvíja a to je potrebné využiť.

Ako prvé považujem za dôležité, aby Vaša dcérka dostala správne okuliare. To je to najmenej, čo možno urobiť a môže to mať značný efekt.

Aj u zdravého 4-ročného dieťaťa bez genetického ochorenia, ktoré má +8/+9 dioptrií a dostane len polovičné hodnoty do okuliarov, väčšinou vznikne obojstranná tupozrakosť. Preto je potrebné určiť presné hodnoty. Žiaľ meraním na prístroji (autorefraktometri) to kvôli nystagmu nebude nikdy presné a preto je potrebná ručná skiaskopia očným lekárom.

V druhom rade by bolo dobré genetické testovanie. Je síce zdĺhavé, ale môže určiť typ dystrofie a pomocť aspoň k odhadu závažnosti postihnutia, ktoré možno očakávať. Je dôležité povedať, že ak by bola postihnutá len makula (centrum ostrého videnia) a zvyšok sietnice by fungoval správne, tak síce centrálna zraková ostrosť bude pravdepodobne značne znížená, avšak aj periférnou sietnicou sa pacient v živote dokáže dobre orientovať a nebude žiť v tme.

Samozrejme je potrebné dieťa umiestniť do škôlky a školy, kde berú ohľad na zrakové postihnutie a dostatočne sa im venujú. Takúto škôlku som si bol pozrieť pred pár dňami v Martine a majú naozaj veľmi dobrý koncept.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk