Zhoršil sa mojej 2-ročnej dcérke zrak?

Zodpovedané
14. jan 2024

Dobrý deň,

dcéra má 2 roky a dnes jej kvôli strabizmu predpísali okuliare. Na prvej kontrole bola ako ročná, vtedy mala očká dioptricky v poriadku. Dnes som s ňou na vyšetrení nebola ja a nerozumiem číslam a kódom na recepte.

Zhoršil sa dcére kvôli strabizmu zrak?

Ďakujem.

Dobrý deň,

podľa priloženého receptu boli Vašej dcérke predpísané mínusové dioptrie (-0,75 dpt). Nasledujúce čísla opisujú zanedbateľné zakrivenie rohovky - astigmatizmus.

Mínusové dioptrie sa používajú na korekciu krátkozrakosti.

Niektorí oční lekári ich však predpisujú, aj keď krátkozrakosť nie je prítomná a chcú vykorigovať škúlenie (strabizmus), ktoré je smerom von tzv. exotropiu. Mínusové sklá potom dieťa musí zaostrovať (akomodovať). S tým je spojená aj konvergencia - pohyb očí smerom dnu, teda opačne k škúleniu. Ide však o metódu, ktorá sa dnes už neodporúča, keďže po zosadení okuliarov je škúlenie hneď späť. Navyše môže dôjsť k bolestiam hlavy alebo iným ťažkostiam, keďže sa využíva akomodačná konvergencia namiesto potrebnej fúzie.

Z predpisu nie je možné určiť aká je momentálna zraková ostrosť (teda zrak) a ani aká bola. To je samozrejme u 2-ročného dieťaťa často ťažko merateľné, keďže to vyžaduje spoluprácu dieťaťa. Dioptrie ešte nič nehovoria o tom, ako niekto vidí. Je to len sila skla, potrebná na zaostrenie obrazu na sietnicu.

Taktiež z predpisu nie je možné zistiť, z akého dôvodu boli okuliare dieťaťu predpísané. Či kvôli krátkozrakosti alebo snahe ovplyvniť škúlenie. Diagnóza na recepte nie je uvedená.

Dôležité je ešte poznamenať, že u detí by sa meranie dioptrií malo vykonávať vždy len po aplikácii špeciálnych očných kvapiek, ktoré vyradia z činnosti zaostrovací mechanizmus oka (tzv. cykloplégia).

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo znamenajú jednotlivé hodnoty v predpise okuliarov, pozrite si prosím náš príspevok.
A to buď na Instagrame: https://www.instagram.com/p/Cwj622vtl1X/?utm_so...
Alebo na Facebooku: https://www.facebook.com/klinikakulanga/posts/p...

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk