Prečo si neviem zvyknúť na okuliare?

Zodpovedané
17. dec 2023

Dobrý deň,

okuliare nosím už roky, aktuálne sa mi zvyšovali dioptrie. Najprv som si dala zrak zmerať v optike. Vyrobili mi okuliare, ale nesadli mi. Celý deň sa mi točí hlava a cítim sa dezorientovaná.

Dala som si zrak vyšetriť u očného lekára. Ten povedal, že sú hodnoty z optiky namerané správne, len by odstránil cylinder z jedného oka. V optike mi teda vyrobili nové sklo bez toho jedného cylindra, ale pocit dezorientácie nezmizol. Na fotografii sú hodnoty, ktoré mám v okuliaroch. Na pravé oko potrebujem silnejšiu dioptriu (lekárom namerané - 8,5), avšak nie je možné vložiť takýto rozdiel do okuliarov, lebo sa mi zdvojuje obraz.

Aký môže byť dôvod toho, že si neviem zvyknúť na okuliare?

Ďakujem

Dobrý deň,

riešení je hneď niekoľko:

1. Ak chcete nosiť okuliare, bude potrebné nájsť hodnoty, ktoré budete tolerovať. To neznamená, že sú to hodnoty, ktoré boli maximálne namerané, ale tie, ktoré Vám nerobia ťažkosti a je s nimi možné docieliť najvyššiu možnú zrakovú ostrosť.
Nie celkom som pochopil, či taký vysoký cylinder máte na oboch očiach a či tie hodnoty na obrázku sú už po zapracovaní zmeny očným lekárom. Ak je cylinder na oboch očiach približne rovnaký, je to lepšie. Avšak je možné, že nedokážete spracovať jeho plnú korekciu a je aj možné, že Vám nič nepomôže. V tom prípade je potrebné ho znížiť na minimum bez značnej straty zrakovej ostrosti.

2. Veľké rozdiely v dioptriách (viac ako 2 dpt.) medzi oboma očami sa pomocou okuliarov nedajú dobre vykorigovať a vedú k problémom. V tom prípade sa na to viac hodí používanie kontaktných šošoviek, kde veľké rozdiely nerobia skoro žiadne ťažkosti. A pri astigmatizme sú dokonca ešte vhodnejšie.

3. Ďaľšou možnosťou je refrakčný chirurgický zákrok, ktorý je možné podstúpiť v každom veku. Umožňuje zbaviť sa tak náročnej refrakčnej chyby, ktorá spôsobuje problémy. Záleží však od veku, ako metódou sa chyba bude odstraňovať.
Možnosti sú nasledovné:

  • refrakčný zákrok rohovky
  • implantácia dodatočnej šošovky k tej prirodzenej (fakická šošovka)
  • výmena vlastnej šošovky za umelohmotnú, ktorá refrakčnú chybu vykompenzuje.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk