Ako prebieha operácia horných viečok?

Zodpovedané
6. sep 2021

Dobrý deň,

už dlhšie uvažujem, že si dám odstrániť previsnutú kožu horných viečok. Mám 37 rokov a dve deti (2 a 4 roky). Teraz, keď som ešte na rodičovskej dovolenke zvažujem využiť ten čas na absolvovanie zákroku.

Keď sa namaľujem, nie je to až tak vidno, ale na fotkách som si všimla, že to nie je pekné a pôsobím unavene.

Aké sú Vaše skúsenosti s týmto zákrokom?

Aké sú možné riziká?

Ako prebieha zákrok?

Ako dlho po zákroku trvá schopnosť znova fungovať a starať sa o deti?

Je to potom veľmi bolestivé?

Aké sú nevýhody, resp. riziká zákroku?

Ako často sa objavujú komplikácie s hojením?

Nezmení to celkový vzhľad tváre?

Ďakujem

Dobrý deň,

operácia "horných viečok" horná blefaroplastika nie je zákrok kvôli starnutiu ale väčší vplyv na indikáciu/vhodnosť má skôr genetika. Sú ľudia vo veku aj 60 rokov, u ktorých by operácia nemala požadovaný efekt a na druhej strane aj mladšie ako 30r ženy aj muži benefitovali zo zákroku.

V prvom rade jazva na mladšej koži je dlhšie ružová a väčšinou menej splynie s okolím ako pri staršej koži.

V prípade mladých sa sústreďujeme skôr na presúvanie tkanív - sval, tuk, koža namiesto toho aby sme ich odstraňovali. V staršom veku je častejšie potrebné nadbytočnú kožu odstrániť.

Pri hornej blefaroplastike je viacero techník a postupov aj v rámci operácie, nie je to rovnaký postup u každého človeka. Každý môže mať na vzhľade okolo očí "iný problém".

Riziká ako pri všetkých operáciách môžu byť spojené s krvácaním, hojením rán, symetriou, infekciou atď. Ak Váš stav nie je vhodný pre riziká, chirurg Vám to povie na konzultácii. Rovnako povie ako prebieha zákrok v jeho rukách.

99% sa vykonáva v lokálnej anestézii a cca 7 dní bývajú stehy. Modriny a opuchy nebývajú dlhšie ako 2 - 3 týždne. Jazva je náchylná na roztrhnutie asi 3 týždne a športovanie a namáhavé činnosti nie sú vhodné do 6 týždňa od operácie.

Prvý týždeň by som si určite ku deťom zavolal pomoc.

Celkovo vzhľad tváre sa nezmení ale predpokladám, že pôsobíte unavene, čiže vzhľad by ste chceli zmeniť?