Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa dá odstrániť previs?

Zodpovedané
7. nov 2019

Dobrý večer,

chcem sa informovať ohľadom môjho pooperačného problému. V máji 2019 som podstúpila abdominoplastiku. Mala som robenú komplet diastázu,v celom rozsahu (cca do 35 x 5 cm) a tiež aj pupočnú herniu. Zákrok bol robený hlavne kvôli zdravotným komplikáciám a keďže som mala málo kože, mám T rez.

Nad jazvou mi ostal malý previs.

Ako sa dá odstrániť?

Ale môj hlavný problém je ten, že cca týždeň po zákroku sa mi spravila veľká hrča nad pupkom, pod hrudným košom. Sprvoti mi v tom bruchu žblnkalo, bolo na dotyk mäkké. Za tých 5 minút som odpuchla, hrča klesla nižšie. Doktor sa pokúsil o punkciu pred tromi týždňami, ale neúspešne. Už nevysal nič zo séra, ktoré tam je. Od punkcie som 3x zvracala, bolo mi veľmi zle. Od úplného začiatku mám pocit ťažoby na žalúdku, bolesti brucha i v okolí tej hrče. Akoby som mala balón v bruchu.

V krátkosti popis USG BS: nad pupkom 3 cm začína medzi svalmi a podkožím plošný echokompl.chr. sérum priečne 11 x 2,5 cm, KK 5 cm v strednej čiare 7 cm a nad pupkom je v dĺžke 4 cm ľahká dehiscencia.

Klasicky chirurg mi na brucho "hematóm" pozrel, a vyjadril sa, že treba to chirurgicky odstrániť, pokiaľ mi to nezmizne do najbližšej kontroly. To bude za dva týždne. Plastický chirurg chce skôr počkať, než sa to vstrebe. A ja neviem ako ďalej postupovať.

Aký je Váš názor na celú túto situáciu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hematóm, ktorý vznikol pred 5 mesiacmi sa z mojich skúseností už spontánne nevstrebe a je potrebné mu pomôcť. Niekdy stačí punkcia, inokedy drenáž. To sú ale postupy, ktoré musí zvážiť chirurg, ktorý sa o Vás stará. Navrhne Vám možnosti riešenia aj s popisom možných komplikácií. V tak dlhom časovom odstupe sa už hematóm zmení na seróm (nemá červenú farbu ale žltú).

Samostatne od toho je kožný previs nad jazvou, ktorý sa odporúča riešiť cca 12 mesiacov od operácie vzhľadom na prebiehajúce zrenie jaziev.

Dehiscencia nad pupkom je hernia?
Alebo diastáza?

Podľa jej rozsahu a klinických príznakov sa rozhodne o vhodnosti operačnej liečby.
Drobné diastázy sa nemusia operovať ak s nimi nemáte ťažkosti.