Ako sa dá riešiť jazva po sekcii?

Zodpovedané
8. nov 2019

Dobrý deň,

som rok a pol po pôrode a mám keloidnú jazvu, ktorá je stále podráždená a na dotyk veľmi bolestivá. Často sa mi stáva, že sa mi popraská a vznikajú krvavé ragády. Tie sa takmer vždy zapália. Veľmi ma svrbí a nemôžem nosiť tesné oblečenie.

Dá sa táto jazva nejako riešiť?

Natieram si ju každý deň, ale nepomáha to.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

keloidné jazvy sa presne takto správajú a najdôležitejšie je chrániť ich pred zranením a nadmerným pohybom.

Odporúčam nejaký druh silikónovej náplaste a tlakovú masáž.

Tiež b nebolo na škodu pravidelne priebeh kontrolovať s špecialistom a prípadne aplikovať kortikoidy injekčne alebo krémom.

Treba zdôrazniť, že keloidné jazvy sú veľmi odolné na všetky druhy terapie o ich odstránenie a zdanlivo jednoduché riešenie "vyzerezať ich" je spojené s ešte horšou následnou jazvou ako bola pôvodná.