Budem mať po operácii ovisnutých pŕs pevné stojaté prsia?

Zodpovedané
27. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Môžem očakávať pevné stojaté prsia pri úprave väčších ovisnutých pŕs a následne pri vklade implantátov?

Je rozdiel mať menší, alebo jednoduchší základ pre výsledný efekt a trvácnosť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

jednoduchá otázka, riešenie komplikovanejšie, respektíve odlišné od prípadu k prípadu.
Vysvetlím prečo.

Pri augmentačnej mastopexii, tak voláme operáciu, pri ktorej naraz vkladáme aj implantáty aj zmenšujeme prsia ( kožu = obal prsníka ).

Cieľom je dosiahnuť pevné stojace prsia s plným dekoltom počas čo najdlhšej doby po operácii .
Ideálne tak, aby prsia rokmi minimálne reagovali zmenou veľkosti a tvaru na zmeny hmotnosti a/alebo starnutie.

Tieto dve operácie sa nám trošku bijú medzi sebou. Náročné je určiť správny balans.

Totiž pri vložení implantátov zvýšime ich objem, tým aj napnutie kože prsníka. Pri vkladaní implantátov máme jazvu malú a tá ani nie je v oblasti najväčšieho napnutia kože.

Pri mastopexii/modelácii bez použitia implantátov odstraňujeme kožu v oblasti okolo dvorca a často v dolnom póle pri potrebe odstránenia väčšej časti. Snažíme sa zachovať čo najviac tkaniva "vo vnútri" a podľa potreby a operačnej techniky toto tkanivo spevňujeme, presúvame atď.
Koža v mieste jazvy je výrazne napnutá a ak si pripočítame pooperačný opuch, prerušenie výživy operovaných tkanív, tak sa môže stať, že sa jazva nehojí pekne, dokonca sa môže aj rozpadnúť rana.

Miesta ktorými prechádzajú cievy a nervy zabezpečujúce výživu pre tkanivá prsníka sú variabilné nielen medzi ženami ale aj medzi pravou a ľavou stranou. Napriek znalosti anatómie sa pri snahe o čo najvýraznejšie napnutie kože a postavenie prsníka zvyšuje riziko komplikácií.
Na druhej strane opatrný prístup síce znižuje riziko komplikácií hojenia, zároveň ale nedosahuje očakávania "postavených prsníkov".

Teraz ku otázke ku kombinovanej technike modelácia+implantáty.

Ideálny prípad je, ak prsia sú už len vyťahaná koža s takmer žiadnou výplňou. Požiadavka ženy na stojace prsia s požitím implantátov ( primeranou veľkosťou) a zároveň jazvy nie sú prekážka, najmä ak je poloha dvorcov výrazne nižšia.

Náročnejší stav je, ak základ prsníkov je väčší a požiadavka je na väčšie výsledné prsia s použitím implantátov.

Máme tu 2 možnosti.
1: Ponechať čo najviac vlastného prsného tkaniva ako výplň a vloženie relatívne menšieho implantátu.
Tento postup je menej rizikový pre komplikácie hojenia jaziev, ale vo výsledku prsia budú náchylnejšie na zmeny pri výkyvoch hmotnosti alebo starnutím.

2: Odobrať čo najviac z prsného tkaniva a vložiť výrazne väčší implantát.
Tento postup je síce trvalejší, čo sa týka výsledku, ale zaťažený vyšším rizikom komplikácií hojenia. Je potrebné prerušiť viac ciev, výraznejšie sa naruší výživa tkaniva aj kože hlavne v oblasti dvorcov a jaziev.

Navyše tu máme mliekovody.
Čím väčší je operačný zásah do prsníka, tým vyššia pravdepodobnosť, že kojenie bude problematické.

Každý chirurg má preferované operačné techniky pre konkrétne požiadavky žien. Hranica kedy sa rozhodne pre ten ktorý postup nie je ostrá a závisí od mnohých faktorov ako kvalita kože a prsného tkaniva, pomer tuku a prsnej žľazy v prsníku. Vplyv veku, pridružených ochorení, fajčenie... To všetko vie skúsený chirurg odhadnúť pri osobnej konzultácii a navrhne Vám optimálny postup alebo viacero možností.

Takže pri vlastných veľkých ochabnutých prsiach je augmentačná mastopexia síce možná, ale výrazne komplikovanejšia/rizikovejšia ako pri prázdnych ochabnutých prsiach ak žena požaduje postavené a napnuté prsia po mnoho rokov.

To ako veľmi prsia s implantátmi klesajú a menia sa vekom záleží od toho, koľko % z objemu prsníka tvorí implantát.

Čím viac je % implantátu, tým menej sa rokmi mení prsník, ale zároveň pôsobí aj menej prirodzene lebo ho zakrýva menej vlastných prsníkových tkanív a je aj tvrdší, zvyčajne menej pohyblivý pri prirodzených pohyboch 🙂

Všetko má svoje výhody aj nevýhody.