Budú prsia po podšití vyššie a nebudú klesať?

Zodpovedané
31. aug 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom podšitia pŕs.

Je pravda, že ak chirurg podšije prsia, tak budú vyššie a nebudú klesať?

Môže sa stať, že chirurg viac podšije prsia a bude to pôsobiť neprirodzene?

Dajú sa prsia spustiť nižšie šitím, keď mi po operácii neklesajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

máme tu viac problémov. Skúsme si ich rozobrať.

1. Prirodzenosť: Je veľmi subjektívna vlastnosť. V čistej podstate je prirodzenosť to, čo vytvorí príroda sama. Čiže každý má prirodzené niečo iné, podľa veku, typu postavy, dĺžky dojčenia, množstva tuku a genetického základu. Neexistuje jeden prirodzený tvar a veľkosť.

2. Podšitie, alebo inak nazývané aj vnútorná podprsenka/internal bra: Je to technika, pri ktorej s použitím šitia, niekedy sieťky alebo iného materiálu spevňujeme najmä dolný pól a hlavne podprsníkovú ryhu.
Používa sa to pri potrebe zmeniť výšku podprsníkovej ryhy pri asymetriách, alebo pri inej potrebe ju zmeniť z pôvodnej polohy na iné miesto. Niekedy ryhu touto technikou len spevňujeme pri vkladaní výraznej väčších a ťažších implantátov.
Tento postup sa dá jednoducho urobiť pri vkladaní implantátov "odspodu" ťažšie, alebo vôbec nie pri vkladaní okolo dvorcov alebo pazúch.

3. Klesanie prsníkov s alebo bez implantátov nie je len tým, že je slabá podprsníková ryha. Ale často aj nadbytkom kože v dolných póloch a nízkou polohou dvorcov/bradaviek.
V nadbytku kože nepomôže žiadne podšitie a nevyhnutná je modelácia/mastopexia s vertikálnou jazvou.

Skúsený chirurg pozná rôzne typy tkanív a vie aplikovať rôzne operačné techniky na dosiahnutie želaného výsledku. Niekedy to nie je možné odhadnúť pri prvej operácii a je potrebná korekcia s odstupom času. Príkladom sú asymetrie, veľké implantáty, lipodystrofický syndróm alebo pacientky po veľkom schudnutí.

Asymetria a pokles prsníkov nemusí znamenať zlý odhad lekára. Nie sme jasnovidci a robíme maximum pre spokojnú pacientku. No operácia je len časť celého procesu hojenia a usádzania tkanív a implantátov. Do tohto procesu vstupuje veľa faktorov, ktoré lekár nevie ovplyvniť.

Preto si vyberajte lekára, s ktorým na konzultácii aj tieto prípadné nedokonalosti alebo komplikácie a možnosti ich riešenia preberiete dopredu. Plus časové aj finančné hľadisko.