Čo znamená tekutina na oboch prsníkoch, keď mám implantáty?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

dnes som bola na sone prsníkov a dostala som tento nález, ktorý ma vystrašil hlavne.

Čo znamená tekutina na oboch prsníkoch, keď mám implantáty?

Prsia mi operovali pred 3 rokmi, nemám žiadne ťažkosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

lekár sa nevyjadril ku "homogenite" vnútra implantátov. To by znamenalo podozrenie na prasknutý implantát. To zrejme nemáte.

Tekutina sa okolo implantátov vyskytuje relatívne často. Implantát je cudzí materiál a tekutina je reakcia tkaniva - kapsuly na jeho prítomnosť, najmä po namáhaní/dráždení.
Tekutina sa môže behom pár dní/týždňov stratiť aj znovu objaviť.

Ak má tekutina vplyv na zmeny tvaru a veľkosti prsníka, napnutá koža alebo červené fľaky na koži. Bolo by dobré dať vzorku tekutiny vyšetriť na BIA-ALCL, najmä ak sa vyskytuje častejšie a máte ťažkosti.

Ak nemáte žiadne ťažkosti a tekutina je len náhodný nález, vzorku brať netreba. Je to bežné a normálne.

Zhrubnutá kapsula okolo implantátu by mohla mať vplyv na zvýšenú tvrdosť aj zmenu tvaru prsníka. Ak nič z toho nepociťujete, netreba sa báť a stačí chodiť na normálne pravidelné kontroly 1x za 1-2 roky podľa odporúčania gynekológa.

BI.RADS I znamená, že máte normálny nález bez zvýšeného rizika pre rakovinu.

Ak by sa stav prsníkov zmenil, kontrola by mala byť aj skôr.