Dá sa riešiť bazalióm na hlave cez plastickú chirurgiu?

Zodpovedané
29. jan 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Bol mi zistený bazalióm na hlave. Je ho možné riešiť cez plastickú chirurgiu? Ak áno, tak ako prebieha taký zákrok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň.

Bazalióm je novotvar na koži, ktorý sa rieši chirurgickým odstránením a potvrdením diagnózy histologickým vyšetrením (pod mikroskopom). Pri kompletnom odstránení sa stav považuje sa vyliečený.
Vzniká na multifaktoriálnom podklade hlavne na miestach prevažne dlhodobo poškodzovaných mechanicky alebo napríklad slnečným žiarením.

Odstránenie vykonávajú chirurgovia aj plastickí chirurgovia podľa lokality a rozsahu novotvaru. Napríklad na tvári alebo poškodenia väčšieho rozsahu, kedy sa po odstránení postihnutej kože nedá jednoducho zašiť a je potrebné vzniknutý defekt prekryť tkanivom z blízkej alebo vzdialenejšej časti tela.

Väčšinou sa zákrok robí v lokálnom znecitlivení a nevyžaduje výraznejšie obmedzenia a bolestivosť je porovnanteľná s odstránením bežného znamienka.

Nemusíte sa zákroku obávať, netreba dlho otáľať aby sa nezväčšil rozsah bazaliómu.