Je bezpečné dať si urobiť silikóny po prekonaní rakoviny?

Zodpovedané
5. máj 2023

Dobrý deň,

žena je po čiastočnom odstránení prsníka po karcinóme - stredný kvadrand.

Sú v jej prípade väčšie riziká pri operácii a po nej?

Odporúčate jej augmentáciu s úpravou, alebo radšej v jej prípade neriskovať?

Hrozí jej následkom zákroku vrátenie choroby?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je úplne bežné, že pri odstránení prsníka kvôli rakovine sa hneď pri rekonštrukcii použije silikónový implantát. Je to prax nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Ak by implantát bol rizikový pre vrátenie sa onkologického ochorenia, nepoužíval by sa.

Druhá vec je, či stav jaziev a tkanív prsníka dovoľuje vloženie implantátov, modelácie, kombinácie týchto zákrokov vzhľadom na riziko zlého hojenia.

Každý prípad je individuálny. Ale rizikovosť zlého hojenia jaziev je samozrejme vyššia oproti operáciám na nedotknutom prsníku.

Vyššie riziko vrátenia sa choroby nehrozí, je porovnateľné, ako bez estetickej rekonštrukcie.