Je lepšie vybrať znamienko 2-ročnému dieťaťu v celkovej alebo v lokálnej anestéze?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

naše 2-ročné dieťa má zlé aktívne znamienko v oblasti pupku. Je šupinaté, krvácalo a je zapálené. Kožná jednoznačne zvolila výber znamienka.

Je lepšie zákrok urobiť v celkovej anestéze alebo v lokálnej anestéze?

Tú druhu možnosť zvažujú lekári na klinike.

Ďakujem

Dobrý deň,

2-ročné dieťa nebude určite schopné zvládnuť "bez pohnutia" zákrok v lokálnej anestézii.

Či je potrebná celková anestézia/analgosedácia určí dermatológ, aj či je znamienko natoľko nebezpečné, že to nevydrží odklad do vyššieho veku dieťaťa.

Ak to odporučila, tak podľa mňa lokálna anestézia bez sedácie nebude možná a ani vhodná vzhľadom na rizikovú psychologickú traumatizáciu dieťaťa.