Je možné odstránenie scalp nevusu u trojročnej dcérky?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

mám trojročnú dcérku, ktorá sa narodila so scalp nevusom cez 3/4 vlasovej časti a v strede má plešinku.

Je možné odstrániť jej časť, kde nerastú vlasy?

Je možné to miesto nahradiť pomocou expaderu vlasmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

presne ako popisujete. Zákroky s odstránením väčšieho množstva kože, po ktorom sa nedá jednoducho zašiť k sebe okraje, sa uskutočňujú pomocou expandérov.

V jednoduchosti sú to "balóniky" , ktoré chirurg vloží pod kožu a postupným zväčšovaním objemu balónika sa naťahuje aj koža, ktorou vieme následne zakryť želanú oblasť.

Zákroky s pomocou expandérov vyžadujú teda minimálne dve operácie v celkovej anestézii plus preväzy medzi operáciami, pri ktorých sa balónik zväčšuje,