Je možné odstrániť jazvy u mojich dospelých detí?

Zodpovedané
4. jan 2023

Dobrý deň,

moja 24-ročná dcéra je 6 mesiacov od operácie žlčníka a zostali jej veľmi nepekné jazvy. Podľa toho, čo sme si našli na internete, tak ide o tzv. koloidné jazvy.

Syn má z detstva na hlave po rôznych zraneniach 8 jaziev. Kým bol mladší, tak bol na ne hrdý. Teraz vidím, že by bol radšej, keby ich nebolo vidieť. Ako malý bol veľkým "expertom" na rozbíjanie hlavy. Jednu jazvu má aj na ruke od psa, ktorý ho pohrýzol. Je síce bledá, ale dosť viditeľná, a to najmä v lete po opaľovaní.

Dajú sa nejako operačne riešiť jazvy mojich detí?

Ďakujem

Dobrý deň,

po každom poranení v celej hrúbke kože vznikne jazva. Jazva je menejcenné tkanivo, ktoré inak pigmentuje pri opaľovaní, inak sa "láme" ako okolitá koža.

V prípade keloidnej jazvy je dokonca vystúpená, prekračuje hranice pôvodnej jazvy a rastie do okolia.

Jazva žiadnou operačnou metódou nezmizne. Vieme len jej neestetický vzhľad korigovať napríklad zúžením.

Čím je človek starší, tým menej nápadná jazva vzniká. V detskom veku sú vždy viac viditeľné.
Tiež rozhoduje typ poranenia. Ak sa pri úraze výrazne pomliaždia okraje rany, výsledná jazva je nápadnejšia.

Pri korekcii neestetických jaziev postupujeme od konzervatívnejších metód ku radikálnejším.
Pomôcť môže kompresia, tlakové masáže, aplikácia kortikoidov, mesoterapia alebo laserová terapia jazviev. Posledné je chirurgické vyrezanie jazvy s opätovným zašitím.

Ideálna je osobná kozultácia na pracovisku, kde konkrétny zákrok vykonávajú a vedia sa vyjadiť ku efektívnosti a vhodnosti použitej metódy.