Je možné odstrániť keloidnú jazvu?

Zodpovedané
23. feb 2019

Dobrý deň,

v novembri 2017 mi operovali srdce, a to klasicky rozrezaním hrudnej kosti. Ostala mi však škaredá keloidná jazva, ktorá je hrubá asi 0,8 - 1 cm, Jazva je vypuklá, červená a bolestivá.

Je možné keloidnú jazvu odstrániť?

Ďakujem

Dobrý deň.

Keloidná jazva, ak je naozaj keloidná, je jeden z najťažšie riešiteľných problémov s neistým výsledkom.

Odporúčam osobnú konzultáciu u dermatologa aj plastického chirurga a vypočujte si viacero názorov. Do úvahy budú spadať riešenia od laseru, aplikáciu krémov a náplastí ale aj injekcie kortikoidov alebo operačné riešenie. Záleží na mnohých faktoroch aj rizikách.

Vo všobecnosti postupujeme od konzervatívnejších metód ku invazívnejším a to postupne.