Je možné vybrať znamienko na chrbte aj počas tehotenstva?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

som v 30. týždni tehotenstva a už veľa rokov mám znamienko na chrbte. Teraz sa mi zdá, že je trochu zväčšené.

Vyzerá podľa fotografie ako nebezpečné?

Vyberajú sa znamienka aj počas tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že či sa jedná o zdravotné alebo estetické hľadisko.

Ak kožný lekár zváži, že znamienko je rizikové a jeho odstránenie je neodkladné, dá sa zákrok vykonať aj počas tehotenstva a dojčenia.

V prípade estetických dôvodov odporúčame počkať až po skončení dojčenia.

Dôvody sú možnosť komplikácií, zápalov a potreba použitia antibiotík. Tiež je ovplyvnené zrenie jazvy, ktoré počas tehotenstva majú väčší sklon ku hypertrofickému alebo keloidnému hojeniu.