Je reálne dojčenie po redukčnej mamaplastike?

Zodpovedané
29. apr 2023

Dobrý deň,

som 20 mesiacov po pôrode a aktuálne nosím veľkosť podprsenky 75/I-J. Aktuálne ukončujem dojčenie a chcela by som podstúpiť redukčnú mamaplastiku. Mám dlhodobé problémy s bolesťami hrudnej a krčnej chrbtice a s migrénami.

Viem, že veľkosť pŕs sa ustáli až okolo 6 mesiacov po ukončení dojčenia. Nečakám u mňa výrazné zmenšenie, kedže už pred tehotenstvom som bola na veľkosti 70/G-I.

Zatiaľ druhé dieťa neplánujeme, ale v prípade, že by som ešte náhodou chcela v budúcnosti dojčiť, znamená to, že by mi pri plastike mohlo byť odobrané iba menšie množstvo tkaniva?

Koľko tkaniva je možné odobrať, ak by som chcela/nechcela v budúcnosti dojčiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dojčenie je vo všeobecnosti dosť nevyspytateľná vec. Ťažkosti s dojčením vznikajú aj v prípade neoperovaných žien bez zjavnej príčiny. Rovnako aj dojčenie sa výnimočne rozvinie v prípadoch operovaných prsníkov napriek výrazným prerušeniam mliekovodov.

Anatómia prsnej žľazy pripomína pyramídu s bradavkou na špici, v ktorej končia mliekovody. Tie sa od základov postupne spájajú a ústia do bradavky.
Pri operačných zásahoch do prsnej žľazy sa snažíme o zachovanie priebehu mliekovodov a minimalizovať priečne rezy pod bradavkou, ktoré by ich prerušili.

Sú aj operačné techniky, ktoré tento princíp porušujú. Je potrebné sa s chirurgom dohodnúť, aký postup navrhuje.
Ale aj napriek postupu so šetrením prsnej žľazy aj mliekovodov, výsledný vplyv na dojčenie v budúcnosti je stále neistý.

Existuje priama úmernosť. Čím viac prsník zmenšujeme, tým viac sú mliekovody postihnuté. Ale čím dlhší čas od operácie uplynie, tým je väčšia šanca na funkčnú regeneraciu prsného tkaniva.