Je vhodná aplikácia kyseliny hyalurónovej pri autoimunitnom ochorení?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

zaujíma ma Váš názor na aplikáciu KH (pery, nasolabiálne ryhy, mezoterapia), ak má žena autoimutné ochorenia štítnej žľazy a žalúdka.

Je to vhodné?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

aplikácia kyseliny hyalurónovej v prípade chronických ochorením nie je kontraindikovaná, ale je odporúčaná zvýšená opatrnosť. Napríklad aplikáciou malého testovacieho množstva a sleduje sa reakcia tkaniva.

Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka, ktorá sa normálne v tkanive vyskytuje a vekom jej množstvo prirodzene klesá.

Avšak výrobným procesom sa do nej pridávajú látky telu nie vlastné. Tiež samotný vpich je poranenie tkaniva, ktoré môže lokálne reagovať inak ako chceme.

Teda je potrebné zvážiť pomer Riziiko/Benefit a poradiť sa o vhodnom postupe s konkrétnym lekárom, ktorého ste si zvolili.