Je vhodné odstrániť kožné névy na tvári laserom?

Zodpovedané
17. júl 2020

Dobrý deň,

mám kožné névy na tvári.

Je vhodné ich odstrániť laserom, alebo je lepšia voľba chirurgické odstránenie?

Pri ktorom spôsobe nehrozí jazva a ani pigment?

Ďakujem

Dobrý deň,

jazva Vám hrozí pri každom "odstránení".

Pri použití lasera sa dané miesto "spáli" čiže sa znamienko neodstraňuje a nedá sa ani odoslať na histologické vyšetrenie. Od rozsahu spálenia závisí, či v hĺbke niečo ostalo a pigment sa vráti. Tiež od toho závidí veľkosť jazvy ktorá má zväčšia kruhový tvar a bielu farbu po zahojení.

Rovnako aj pri chirurgickom odstránení hrozí, že niečo ostalo. To ale ukáže histologické vyšetrenie a okrem nálezu, či znamienko nebolo " nebezpečné" určí aj rizikovosť ostatných znamienok na tele.

Jazva po chirurgickom odstránení je v ideálnom prípade "biela čiarka" po vyblednutí.

Kožný lekár by mal vyjadriť odporúčanie pre spôsob odstránenia "znamienok"

Prikláňam sa k názoru, že odstránenie by malo byť pri podozrivých znamienkach vždy chirurgické s histologickým vyšetrením. Ak je skúsený chirurg, jazva je po 12 mesiacoch pri vhodných podmienkach a starostlivosti maximálne nenápadná. Ak je zlá kvalita kože, nepekná jazva vie byť aj po laseri.

Laser odporúčam pri neškodných pigmentových škvrnách, nerovnostiach na koži alebo jazvách po akné, kiahňach atď, keď má chirurgické odstránenie malú šancu na malú a nenápadnú jazvu.