Kedy je možné operovať odstávajúce uško u dieťaťa?

Zodpovedané
9. jan 2021

Dobrý deň,

mojej polročnej dcére odstáva uško od narodenia. Pravdepodobne ho mala dlho pokrčené aj v maternici. Uško sme lepili, dávali čelenky, no nepomohlo.

Ako to je možné?

Nemali by byť tvarovateľné chrupavky od narodenia?

Keďže to nepomohlo, budeme riešiť plastiku neskôr.

V akom veku je už prípustná plastika?

Ako sa taká plastika robí?

Je bolestivé umŕtvovanie v lokálnej anestézii?

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne platí, že chrupavka je tvarovateľná asi do 6 mesiacov od pôrodu, najviac v prvých týždňoch. No ucho sa mení cca do 8 roku života, podľa rôznych zdrojov 5-9. Roku. Preto sa odporúča riešiť korekcie operáciou až po tomto veku.

Ale v prípade väčšej deformity, sa operujú deti aj skôr, najmä rôzne výraznejšie deformácie a vývojové chyby.

Deti v mladšom veku nespolupracujú v lokálnej anestézii, čiže je potrebné ich "uspať". Nielen kvôli bolesti, ale aj cca 1 hodinu operácii v nekomfortnej polohe. Mladšie deti to naozaj "nedávajú" a nemyslím si, že takýto stres je pre nich akceptovateľný.

Celkovú anestéziu u detí môže vykonávať len špecialista detský anesteziológ, ktorí sú väčšinou v štátnych nemocniciach.