Koho mám skontaktovať, keď si chcem dať operovať očné viečka?

Zodpovedané
20. okt 2020

Dobrý deň,

mám 35 rokov a veľmi padnuté horné viečka. Dosť ma to obťažuje, keďže nosím aj okuliare a sťažuje mi to videnie.

Kde sa mám obrátiť?

Treba nejaké odporúčanie na operáciu viečok?

Je možnosť, že mi aspoň časť preplatí poisťovňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

operácie horných viečok (správne mihalníc) vykonávajú plastickí aj oční chirurgovia.

V prípade očných lekárov je za určitých podmienok možné, že časť výkonu uhradí zdravotná poisťovňa.

V prípade zákroku plastickým chirurgom je dôraz na estetickú stránku a úhrada zdravotnou poisťovňou je zriedkavá.

Pred estetickou operáciou je potrebná osobná konzultácia s plastickým chirurgom, ktorý Vám vysvetlí a poučí o možnostiach a rizikách operácie.

Na samotný zrak, ale operácia nemá vplyv, len v extrémnych prípadoch na rozsah zorného poľa, najmä pri pohľade nahor.

Dnes sa operácie viečok vykonávajú trošku inak ako kedysi. Nie je to len "odstrihnutie" kože ale manipulácia s tkanivami. Dokonca ani "odstraňovanie" tuku nie je v súlade s modernými princípmi estetickej chirurgie pre možný vývin v nasledujúcich rokoch po operácii komplikácii ako "hollow eyes"- prázdne oči, alebo "A deformity"- ostrý uhol vo vnútornom hornom rohu viečka s poklesom vonkajšej tretiny obočia.

Pri operácii viečok vieme mierne podvihnúť - zafixovať vonkajšiu časť obočia vo vyššej estetickejšej polohe.

Určite sa zverte do rúk skúseného chirurga. Motivácia lacnejšieho zákroku väčšinou nestojí za to.