Môže klinika odignorovať reklamáciu botoxu?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

na botox som začala chodiť pred rokom. Mám za sebou už 2 aplikácie a zakaždým výsledok bol 100%. Pred 2 mesiacmi som sa nechala kamarátkou nahovoriť, aby sme vyskúšali novú "luxusnú" kliniku. Po 2 týždňoch po aplikácií som si zažiadala o opravný termín, lebo mi botox slabo zabral.

Spravili mi opravný, ktorý taktiež slabo zabral. Teda zabral len na niektorých miestach a vyzerá to strašne. Keď zamračím čelo, tak sa mi robia vertikálne vrásky na čele ako pri spánku. Tie som pred aplikáciou botoxu nemala.

Dnes som sa rozhodla navštíviť kliniku kvôli reklamácií. Pani doktorka mi povedala, že ona s tým nič nemá. Vraj to je môj problém, že mi to takto čiastočne zabralo/nezabralo. A vraj už mi ani pichnúť botox nemôže, lebo že mi dala maximálny povolený limit. A ani nasledujúcich 6 mesiacov. Až rok mi botox neodporúča kvôli týmito dvom aplikáciam. Telo môže zreagovať a vytvoriť si absolútnu rezistentnosť.

Ja som sa snažila vysvetliť pani doktorke, že mi botox štandarne zaberá a vydrží mi skoro pol roka. Keď už videla pri prvej dávke, že je problém, tak prečo mi to hneď neoznámila. Nakoniec z nej vypadlo, že oni používajú iný typ botoxu, čo mi nebolo oznámené.

Dožadovala som sa nejakej reklamácie, lebo zákrok nebol správne vykonaný. Vyzerám ako klaun, ale k ničomu som sa nedopracovala. Vraj to, čo som si zaplatila, tak som dostala a slušne s úsmevom ma poslala preč. Vraj mám ísť k tej doktorke, u ktorej mi botox zabral (doslovne).

Z mojej strany je to vnímané ako neprofesionálny prístup, a to hlavne pri aplikovaní tej druhej dávky. Ani informácie z hľadiska druhu botoxu mi neboli podané správne.

A dosť ma zarazilo aj to, že mi nebol vystavený žiadny pokladničný doklad.

Môže klinika takto odignorovať reklamáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vášmu rozčarovaniu, no v tomto ťaháte za kratší koniec.

Botulotoxín je látka pôsobiaca na dočasné znehybnenie okolitých svalových vláken, ktorej efekt môže byť individuálne iný medzi rôznymi ľuďmi a aj v rôznom období. Ku zníženiu a skráteniu efektu prispieva zvýšené prekrvenie napríklad telesnou aktivitou, opaľovaním alebo naopak aj nepoužívaním svalov cieľovej oblasti. To vyplýva z vlastností botulotoxínu.

Pre vyššie uvedené, skutočný efekt botulotoxínu aplikovaného v rôznych prípravkoch rôznych značiek je nepredvídateľný. To, že neúčinkuje vôbec bolo tiež popísané, ale je to extrémne zriedkavé.

Pravdepodobnejšie sa zdá nevhodné skladovanie, resp. riedenie botulotoxínu. To môže tiež znížiť efekt.

Omnoho častejšie pri "NESPRÁVNOM" podaní je príliš veľký efekt aj na neželané oblasti alebo aplikácia v nevhodnej indikácii. Vo výsledku dôjde k nehybnosti dôležitých svalov alebo napríklad poklesu obočia. Vtedy môžeme hovoriť o komplikácii alebo podaní s neželaným efektom.

Vo Vašom prípade sa efekt dostavil, no bol kratší a menej výrazný ako ste očakávali. Plne rozvinutý efekt by mal nastať po 2 týždňoch od aplikácie.

Nechcem sa zastávať druhej kliniky, na ktorú máte ťažké srdce, rovnako ani ku finančným nezrovnalostiam.

Realita v podnikaní je taká, že si budujeme dobré meno svojimi výsledkami a prístupu k pacientom. Ak sú tieto princípy narušené, nemôžeme očakávať dlhodobý úspech.

Nie je možné vyhovieť každému človeku na 100%.

Pre Vás je to ponaučenie, že jednou z najdôležitejších vecí je dôkladný výber na základe referencií a dobrého mena.

Dôležitá je tiež konzultácia, pri ktorej sa dozviete všetky možné riziká a aj spôsob riešenia komplikácí, neželaných výsledkov. Ak tieto infomácie nedostávate automaticky, pýtajte sa na ne ešte pred zákrokom. Ak je odpoveď vyhýbavá, mali by ste SPOZORNIEŤ.

Dôležitý je informovaný súhlas pred zákrokom, ktorý podpisujete dobrovoľne po poučení a akceptácii rizík.

Verím, že aj vďaka tejto skúsenosti v budúcnosti vyhľadáte viac dôveryhodné pracoviská.
Tentokrát to dopadlo len kratším efektom a nie doživotným postihnutím.