Môžem byť operovaná, keď čakám menštruáciu tesne po augmentáciii?

Zodpovedané
10. aug 2019

Dobrý deň,

2. septembra mám naplánovaný termín operácie - augmentacia prsníkov. Momentálne sa mi trochu poposúvala menštruácia a obávam sa, že by mi mohla prísť nejaké dva dni po operácii.

Môže to byt prekážka, alebo to môže nejako ovplyvniť výsledok?

Vraj je najideálnejší čas operácie v strede cyklu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň.

to záleží od chirurga a anesteziológa, ku ktorému sa chystáte na operačný zákrok.

Zvyklosti a osobná skúsenosť je v tomto prípade určujúca, či zákrok bude vykonaný.

V mojej praxi sa snažím operovať v maximálnej fyzickej a psychickej pohode pacienta. Tým pádom takto aj plánujeme operácie pokiaľ to ďalšie okolnosti umožnia.

Vo všeobecnosti, čo sa týka hormonálnej aktivity, sprievodných bolestí brucha alebo prsníkov a podobne, je najvhodnejšie obdobie na operačný zákrok prvé 2 týždne po skončení menštruácie.

Sú ale klientky, ktoré nemajú subjektívne žiadne ťažkosti spojené s menštruačným cyklom, alebo majú cyklus tak nepravidelný, že im to znemožňuje akékoľvek plánovanie.

V odbornej literatúre nájdeme veľmi zmiešané výsledky štúdií venujúcih sa problematike výskytu komplikácií v súvislosti s menštruačným cyklom.

Z hľadiska orgánov priamo hormonálne ovplyvnených, ako sú prsia, môže byť vyššia bolestivosť a v niektorých štúdiách je spomínaný sklon ku výraznejšiemu krvácaniu, v iných štúdiách ale tento súvis nebol potvrdený.

Čo sa týka ostatných častí tela, ako oblasť brucha alebo končatín, väčšina štúdií nepotvrdila súvis vzniku komplikácií a menštruačného cyklu.

Z hľadiska dlhodobého estetického výsledku je vplyv menštruácie bezvýznamný.

Poraďte sa so svojim chirurgom o možnostiach ako postupovať vo vašom konkrétnom prípade.