Môžem odmietnuť, aby 7-ročnej dcére vyberali znamienko v celkovej anestéze?

Zodpovedané
5. máj 2023

Dobrý deň,

so 7-ročnou dcérou mám ísť na plastickú detskú chirurgiu, kde jej majú odstrániť znamienko. Máme už aj termín. Hneď mi vraveli, že zákrok budú robiť v celkovej anestéze.

Môžem s tým nesúhlasiť?

Je to len znamienko na nohe stehno z boku, má 5 mm a je okrúhle. Dcérka by lokálnu anestézu zvládla.

Keď prídeme deň pred zákrokom a ja nebudem súhlasiť s celkovou anestézou, musia to rešpektovať?

Môžu nás odmietnuť a zákrok nevykonať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako zákonný zástupca, rodič, máte plné právo rozhodovať o zdravotných úkonoch v mene svojho dieťaťa.

Nielenže môžete nesúhlasiť, ale vy dokonca musíte aktívne súhlasiť a s tým súhlasom mať aj podpísaný špeciálny dokument, informovaný súhlas pred výkonom, o ktorom ste poučená a aj o prípadných rizikách tohoto zákroku. Vrátane celkovej anestézie.

Zákrok ani oni nemusia vykonať, ak budú trvať na celkovej anestézii. Ale rozhodne si myslím, že ak poznáte dcéru a jej psychické nastavenie, že zákrok v lokálnej anestézii zvládne, tak nájdete aj iné pracovisko s citlivým prístupom.