Odporúčate plastiku po roku po obojstrannej mastektómii?

Zodpovedané
9. dec 2020

Dobrý deň,

som po obojstrannej mastektómii. Onkológ sa ma pýtal na záujem o rekonštrukciu a ja ho predbežne mám. Navrhoval mi jún 2021. Ale po operácii mi nezostala ani koža a ani bradavky.

Mala som dosť rozsiahly nádor, ktorý sa im podarilo úplne zničiť chemoterapiou. Po nej bola operácia. Kvôli pozitívnemu génu BRCA1 to bola úplná obojstranná mastektómia.

Mam však dosť veľké jamy po operácii. Mala som aj preventívne ožiare.

Dá sa mi vôbec ešte spraviť plastika?

Nebude to horšie ako je to teraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

dnes medicína dosahuje významne väčšie úspechy ako v minulosti. Hlavne na poli rekonštrukčnej plastickej chirurgie vieme prenášať mikrochirurgickou technikou relatívne veľké časti tkanív ( koža, tuk, sval ) z iných častí tela, kde je tkanív relatívne prebytok.

Odporúčam lekárov, ktorí majú s týmito operáciami bohaté skúsenosti. Zväčša to bývajú špecializované štátne zariadenia/kliniky.

Isté riziko tu ale je vždy a treba stanoviť pomer riziko/benefit či vôbec ísť do operácie.