Preplácajú poisťovne zmenšenie prsníkov?

Zodpovedané
7. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom Vašich skúsenosti s preplácaním operácie zmenšenia prsníkov poisťovňami.

Viem, že treba absolvovať veľa vyšetrení a mať správne diagnózy. Zaujíma ma skôr postoj poisťovni z Vášho uhľa pohľadu.

Preplácajú poisťovne zmenšenie prsníkov?

Ďakujem

Dobrý deň,

preplácanie operačných výkonov zdravotnými poisťovňami je kapitola sama sebe.

Na úvod je potrebné uznať, že v estetickej plastickej chirurgii je 90% dobrovoľných a plánovaných operácií, bez ohľadu na to ako veľmi stav znepríjemňuje žene život.

Zdravotné poisťovne priebežne menia podmienky a výšky úhrad za výkony podľa aktuálnej situácie /ekonomickej, spoločenskej/ a niektoré operácie sú čiastočne hradené. Hovorím čiastočne, pretože to niekedy netvorí ani 30% ceny operácie podľa cenníka plastického chirurga.

Väčšina operácií hradených zdravotnými poisťovňami sa vykonáva v zazmluvnených štátnych nemocniciach. Tam už sa môže jednať aj o operácie s nulovým, alebo čiastočným doplatkom pacienta podľa cenníka konkrétneho zariadenia.

Súkromní plastickí chirurgovia, podobne ako stomatológovia sa snažia poskytnúť komplexnú starostlivosť na vyššej úrovni. Tým stúpajú ich náklady na personál, materiál, nájom priestorov a podobne. To sa premieta do vyšších cien ako v spomínaných štátnych zariadeniach.

Zároveň takýto lekár sa stáva úplne závislý najmä od výsledkov svojej práce a núti ho ísť na 110% na všetkých úrovniach starostlivosti od konzultácie až po poslednú pooperačnú kontrolu.

To je predpoklad pekného a očakávanéno výsledku.

Môj názor: nemám kompetencie ani dosť informácií aby som mohol objektívne posúdiť, či úhrady zo strany poisťovne za niektoré plasticko-chirurgické operácie by mohli byť vyššie či nižšie.

Symbolicky môžem povedať, že za momentálnych okolností považujem priame platby za vietor a moju prácu za plachtu na lodi. Aby loď plávala, potrebuje nielen ten vietor, ale aj správne nastavenú a kvalitnú plachtu, čiže neustále zlepšovanie a inovácie.