Sú nejaké riziká pri aplikácii kyseliny hyalurónovej na kruhy pod očami?

Zodpovedané
14. nov 2020

Dobrý deň,

mám 35 rokov a pomaly sa mi ukazujú prvé známky starnutia, ktoré vidno pod očami. Uvažujem o kyseline hyalurónovej, lebo botoxu sa bojím.

Ako dlho vydrží takáto korekcia kým sa kyselina vstrebe?

Sú tu aj nejaké riziká?

Ako sa treba o tieto partie tváre starať, aby vydržal výsledok čo najdlhšie?

Koľko ml kyseliny sa orientačne aplikuje pod očí?

Ďakujem

Dobrý deň,

botulotoxínu by som sa "bál" na Vašom mieste menej ako filleru ( výplňový materiál na báze kyseliny hyalurónovej).

Ten má účinok na "vypnutie" signálov pre mimické svaly, ktoré v danej lokalite vykonávajú "nadprácu" pri bežnej mimike a spôsobujú krčenie kože ako keď preložíte papier.
Efekt botulotoxínu je dočasný ( niekoľko mesiacov) a pri správnej aplikácii a dávkovaní má minimum nežiadúcich účinkov.

"Starnutie" ak ho tak môžme nazývať vo Vašom mladom veku 🙂 je komplexný a zložitý proces, ktorý nespočíva len v pribúdaní vrások a mladistvejší vzhľad nedosiahneme len ich odstránením. To je mylná predstava.

Ku starnutiu tváre parí aj strata objemu, zvýšená kŕčivosť kože, jej znížená schopnosť viazať vodu, stenšenie vrstiev, pigmentové zmeny, strata napätia, pokles tkanív aj vďaka ustupovaniu kostných častí tváre atď. Čím sa menia pomery a stráca sa harmónia.

Prehnané riešenie len jedného "problému" má za následok "kamennú tvár", stratu výrazovej mimiky nielen negatívnych ale aj pozitívnych emócií, opuchnutý výraz, strata prirodzených vrások, neprirodzené napnutie kože, strata harmónie tváre pomerov jednotlivých vzájomných celkov.. vo finále vie každý z nás povedať, keď to dotyčná dáma už "prehnala".

Zverte sa do rúk odborníka a nechajte si poradiť pri zásade, niekedy "menej je viac".

Ku konkrétnej otázke na trvácnosť - kyselina hyalurónová sa prirodzene vstrebáva od prvého dňa postupne počas cca 6-24 mesiacov podľa typu materiálu. Riziká sú od estetických až po závažné zdravotné komplikácie spojené s upchatím ciev alebo infekcie.

Množstvo, typ a vhodnosť konkrétneho materiálu nie je tabuľková hodnota ale individuálny prístup a trpezlivosť.

Zákrok a skrášlenie by nemalo byť viditeľné hneď na prvý pohľad, ale skôr ako pozvoľné nenápadné detaily prispievajúce ku harmonickému celku.