Akým rizikám sa vystavuje žena, ktorá v tehotenstve dvíha ťažšie veci?

Zodpovedané
12. sep 2019

Dobrý deň,

mám 1, 5 ročnú dcérku, ktorá má 13 kg a som v 18. týždni tehotenstva.

S dcérkou musím manipulovať: vykladať do posteľky, kočíka, na stoličku, po schodoch. Dvíhať ťažšie vecí sa však v tehotenstve neodporúča.

Väčšinou som ešte necítila žiadny tlak, snažím sa však počúvať svoje telo a záťaž obmedziť, keď niekedy cítim brucho.

Na druhej strane, takúto záťaž musi zniesť veľa žien, ktoré sú opäť tehotné a majú malé deti.

Akým rizikám sa pri dvíhaní tehotná žena vystavuje?

Kedy odporúčate dvíhanie obmedziť?

Nádejou zostava, že dcérka bude čoraz samostatnejšia a kúpa normálnej postele a detského nábytku miesto jedálenskej stoličky, samostatne vlezenie do kočíka či chodenie po schodoch za ruku vie v tomto veku už dané situácie riešiť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

máte pravdu. Väčšina viacrodičiek dvíha deti úplne bežne. Nestresujte sa. Ja osobne som nezažila prípad, kedy by došlo k nejakej ujme pri zdvíhaní staršieho potomka.

Výnimkou sú stavy, kedy hrozí predčasný pôrod, tam je potrebná väčšia opatrnosť.

Snažte sa nenosiť dieťa dlho napr. Na prechádzke. V prípade bolesti brucha si oddýchnite.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com