Má Streptococcus agalactiae vplyv na bábätko v 34. týždni?

Zodpovedané
5. okt 2020

Dobrý deň,

z výteru na poradni v 34. týždni mi bola zistená baktéria streptococcus agalactiae (skB,). Pani doktorka mi predpísala vaginálne tablety Fluomizin.

Má táto baktéria vplyv na miminko?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

streptococus agalactiae je nález, ktorý má asi 25% žien bežne v pošve ako súčasť bakteriálnej flóry. Bábätko v tehotenstve ani Vás nijako neohrozuje.

Problém môže nastať pri pôrode, kedy pri priechode bábätka pôrodnými cestami, môže dôjsť k jeho nákaze. Preto sa streptokok vyšetruje a ženy u ktorých je pozitívny dostávajú počas pôrodu vnútrožilovo antibiotiká, aby sa chránilo bábätko.

Streptokok zistený v tehotenstve by sa nemal liečiť, pretože sa často vracia a môže to viesť k falošné negativite a následnému nepodanie antibiotík.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com