Mali ste už prípad s rektovaginálnou endometriózou a prirodzený pôrod dopadol dobre?

Zodpovedané
11. mar 2020

Dobrý deň,

som v 33. týždni po IVF. Už 10 rokov však pociťujem bolesť v oblasti kostrče/konečníka, resp. vo vnútri pošvy. A to hlavne počas menštruácie, keď si sadnem, počas stolice a počas styku.

Je to silná prenikavá bodavá bolesť. Nikdy som nemala cystu, ani zrasty, takže môj lekár odmieta teóriu o tom, že by som mohla mať endometrióz

Podstúpila som CT malej panvy, rektoskopiu, kolonoskopiu a všetko bolo negatívne. Žiadne hemoroidy, fistuly. Pri palpačnom vyšetrení u gynekológa ma to miesto vždy bolí pri zatlačení dozadu ako keby ku konečníku.

Keďže sa mi blíži termín pôrodu, tak sa viac bojím. Bolesť je paralyzujúca a keď sa objaví, tak ma absolútne ochromí. Je to veľmi bolestivé a intenzívne. Bojím sa, že pri pôrode nebudem vedieť zatlačiť.

Všetci tvrdia, že pôrodné bolesti budú silnejšie.

Mali ste už takýto prípad s diagnostikovanou rektovaginálnou endometriózou a prirodzený pôrod dopadol dobre?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem podľa čoho usudzujete, že máte endometriózu. Všetky vyšetrenia boli negatívne. Endometrióza nie je prekážkou prirodzeného pôrodu. S takýmto problémom som sa však nestretla, veľa problémov spôsobuje aj strach z pôrodu.

Vo vašom prípade mne napáda ešte pátrať po neurologické príčine.

Čo sa pôrodu týka, určite by som Vám odporučila zvážiť podanie epidurálu, ktorý bolesť výrazne utlmí.

Bolo by vhodné pohovoriť si o tom s vašim lekárom, čo najviac eliminovať strach z pôrodu, ktorý Vaše pocity môže zhoršiť.

Držím Vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com