Môžem piť čaj z listov maliníka pred pôrodom?

Zodpovedané
28. máj 2019

Dobrý deň,

som v 35. týždni a chcela by som piť čaj z listov maliníka a alchemilku. Toto je moje tretie tehotenstvo.

Prvé tehotenstvo v roku 2013 skončilo akútnou sekciou. Druhé v 7/2018 bol spontánny vaginálny pôrod. V predchádzajúcich som čaje neskúšala.

Maliník ovplyvňuje hladké svalstvo, a preto sa nesmie piť, keď už som mala cisársky. Vraj je tam väčšie riziko poškodenia jazvy. Jazvu mi kontrolovali v 32. týždni na sone a je v poriadku. Mám masívne varixy na maternici, ktoré aj patrične bolia.

Môžem bez obáv piť tento čaj?

Po druhom pôrode mi čaje skutočne pomáhali proti bolesti a silnému krvácaniu a robila som si zmes aj na otehotnenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

listy maliníka nevyvolávajú pôrod, skôr pôsobí na svalovinu maternice z dlhodobejšieho hľadiska.

To znamená, že pri samotnom pôrode sú kontrakcie efektívnejšie.

Ak nemáte kontraindikácie na vaginálny pôrod, tak ho môžete užívať od 36. týždňa. Pokiaľ už ste raz po sekcii porodila vaginálne, máte veľkú šancu, že sa to podarí aj pri tejto gravidite.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com