Prečo som počas pôrodu mala všetky vyšetrenia veľmi bolestivé?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

počas svojho prvého pôrodu som zažila veľmi zlé vyšetrenia. Pri štandardných prehliadkach ma vyšetrenie nikdy nebolelo. Pri príjme na pôrod som bola otvorená na 1,5 cm a vyšetrenie som taktiež vôbec necítila. Potom ma 10 hodín nikto nevyšetril. Následne, keď ma lekár vyšetroval, tak som bola na 3 - 4 cm a vyšetrenie už bolo dosť vyrazne bolestivé. Vyšetroval vtedy aj spolubývajúcu, ktorá bola úplne zavretá a tiež pre ňu bolo vyšetrenie veľmi bolestivé (pri príjme ju tiež vyšetrenie nebolelo).

Následne som sa presunula na pôrodný box. Epidurál som nemohla dostať zo zdravotných dôvodov. Všetky ďalšie vyšetrenia prebiehali už tu a boli extrémne bolestivé. Bolo to omnoho horšie ako všetky kontrakcie dokopy a to som rodila 16 hodín. Dostala som aj oxytocín a tlmenie bolesti žiadne. Mám z toho veľkú traumu, nie je deň kedy by sa mi o tom nesnívalo.

Kvôli tomu sa bojím mať ďalšie dieťa. Lekár ma vyšetroval cca každú pol hodinu a vyšetrenie vždy trvalo skoro celú kontrakciu a naozaj veľmi veľmi bolelo. Som velky introvert a zároveň sa zato hanbím. Myslela som si, že by som nikdy nič také nerobila, ale počas tých vyšetrení som kričala tak, že má po pôrode bolelo hrdlo.

Posledné vyšetrenie pred samotným tlačením som už ani necítila. Aj to vyšetrenie vykonal jeden a ten istý lekár. Lekár bol veľmi mladý a ešte nemá atestáciu. Neviem či to mám brať tak, že to tak nemuselo byť, alebo muselo. Keď som sa rozprávala s kamarátkami, tak väčšina nemala skúsenosť, že by ich vyšetrenie bolelo. Nemám to lekárovi za zle, určite mi nechcel zle ani ubližovať, ale neviem či by to mohlo byť aj bez tohto. Či by to so skúsenejším lekárom bolo iné.

Prečo boli tie vyšetrenia tak extrémne bolestivé?

Dá sa bolesti zabrániť?

Prečo ma posledné vyšetrenie pred tlačením už nebolelo?

Keď si len pomyslím, že by som to mala zažiť znova, je mi na odpadnutie. A to som chcela vždy veľa detí a veľkú rodinu. Kontrakcie boli veľmi zlé, ale vnímam ich tak, že museli byť.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí vaša skúsenosť. Nepíšete ako prebiehal pôrod, či boli nejaké komplikácie. To môže ovplyvniť situáciu.

Ak pôrod prebiehal bez komplikácií, tak nie je dôvod na vyšetrovanie každých 30 minút. Akceptovateľné je vyšetrenie raz za hodinu, prípadne raz za 2 hodiny. Fakt, že nemôžete dostať epidurál neznamená, že sa bolesť nedá tlmiť iným spôsobom.

Toto sú otázky, na ktoré je potrebné pýtať sa lekára.

Pri pôrode sú pôrodné cesty veľmi citlivé a každá žena inak zvláda bolesť. Preto je potrebné všetky vyšetrenia robiť len pokiaľ sú v danej chvíli indikované a hlavne citlivo.

V poslednej fáze, keď už je hlavička natlačená do pôrodných ciest vyšetrenie nebolí, pretože pôrodné cesty sú otvorené.

Mrzí má Vaša skúsenosť, ale ďalší pôrod môže byť úplne iný a ľahší. Máte možnosť zvoliť si pôrodnicu, kde k Vám budú pristupovať citlivo a s rešpektom. A kde Vám pomôžu tlmiť bolesť, ak si to budete želať.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com