Ruptúra cervixu pri pôrode. Ako mohlo dôjsť k poraneniu krčka?

Zodpovedané
6. júl 2020

Dobrý deň,

mám za sebou spontánny pôrod, pri ktorom došlo k ruptúre cervixu. Podľa prepúšťacej správy na č. 3.

Čo to znamená?

Za akých okolností k takémuto poraneniu dochádza?

Môže to mať vplyv na ďalšie tehotenstvo?

V prvom rade mi kvôli problémom s krčkom hrozil predčasný pôrod, ale nakoniec som rodila v termíne (sekciou kvôli KP). V tomto tehotenstve som podobné problémy nemala. Pôrod bol veľmi rýchly, tlačenie trvalo iba pár minút. Napriek vyššej pôrodnej hmotnosti a obvodu hlavičky 36 cm mám na hrádzi iba drobné poranenie 1. stupňa.

Ako mohlo dôjsť k poraneniu krčka?

Začala som tlačiť príliš skoro?

Ďakujem

Dobrý deň,

ruptúra cervixu je celkom časté a bežné poranenie pri pôrode. Častokrát ho netreba ani šiť, keď nie je veľké krvácanie.

Častejšie býva práve rýchly pôrod. Dobre sa hojí a a na ďalšie tehotenstvo nemá vplyv.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com