Samovoľný potrat a dočistenie. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
20. júl 2020

Dobrý deň,

som po spontánnom potrate v 10. týždni. Plod ostal 6+ a na kontrole zistili, že mi ostala residua 20 mm. Dostala som injekciu MEM. Nakoľko mínus aj krvácanie ustupovalo, po tomto sa nerozbehlo krvácanie. Na ďalšej kontrole mali residua 15 mm a dostala som ďalšiu injekciu MEM. Krvácanie bolo trošku silnejšie, ale žiadne extrémy.

Videla som, že odišiel aj zhluk nejakých blaniek. Lekárku na ďalšej kontrole zastupoval iný lekár. Skontroloval a povedal, že stále to tam je. Keď som sa opýtala ako veľké, lebo som si všimla, že nemeral. Odpovedal na 3x, že asi do 14 mm.

Opýtal sa, či chcem pokračovať konzervatívne alebo na dočistenie. Tak mi dal ďalšiu injekciu s tým, že už sa mám hlásiť o týždeň u svojej lekárky. V ten deň vyšiel zo mňa zhluk blaniek s prímesou krvi, aj malý kúsok tak pol cm. Odvtedy vôbec nekrvácam, ale určite to neodišlo všetko.

Pijem alchemilku aj ostružinu malinovú niekoľkokrát denne. Dnes som si obstaral tinktúru alchemilky aj ostružiny. Verím, že keď pôjdem na kontrolu, že to bude menšie, ale pravdepodobne to tam bude.

Tento lekár povedal, že sa to môže vyplaviť pri prvej menštruácii.

Je možné dať MEM aj na 4. deň menštruácie, keď mi príde a náhodou by lekárka zistila, že stále tam niečo je?

Po všetkom, čo som zažila, tak už nechcem ísť na kyretáž. Fyzicky sa cítim dobre, nemám žiadne bolesti, ani výtoky a ani teplotu.

Koľko cyklov je možné čakať, že sa to odlúči, aby to nebolo nebezpečné?

Dodržujem zvýšenú hygienu a samozrejme žiaden pohlavný styk momentálne.

Stále rozmýšľam nad tým, že ženy v minulosti ani nevedeli, že čakajú dieťa. Len im meškala menštruácia a potom ju dostali a bola silná a nikto neriešil, či tam niečo ostalo. V zahraničí je postup obdobný, len na Slovensku to stále riešia kyretážou.

Aký máte na to vy názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nemáte problémy, tak by som doporučovala aj naďalej konzervatívny postup. Aj s ohľadom na ďalšie tehotenstvo.

Kyretáž by mala byť posledná možnosť pri silnom krvácaní.

Verím, že pri menštruácii sa to vyrieši.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com