13 mesačný syn pri uspávaní kričí a plače. Ako mu pomôžem?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 13 mesačného syna, ktorého uspávanie je nočná mora.

Rok zaspával pri kojení cez deň a aj na noc. Posledný mesiac však aj s tým bol problém a veľmi plakal. Potom som už aj prestala s kojením.

Malý teraz pri každom zaspávaní neskutočne plače, kričí a hádže sa po posteli. Spíme spolu v posteli od začiatku. Nepomáha prihováranie sa, hladkanie. Vôbec na to nereaguje. Len sa odtláča a viac plače kým od únavy nezaspí. Do hodiny sa zobudí a pokračuje v plači.

Pri každom prebúdzaní vstáva s plačom. Niekedy to trvá aj cez 40 minút. Potom ako keby ma začal vnímať a pritúli sa ku mne, ale plače ďalej. Musím s ním ísť von z izby a pochodiť po dome až pokým sa neukľudní.

Pri zaspávaní som skúšala asi všetko možné - pesničky, hudbu, rozprávky, nosenie v šatke, fľašku. Nič nepomáha. Od začiatku máme aj večerný rituál. A to je kúpeľ, mliečko, ponosím ho, porozprávam mu a akonáhle vojdeme do izby, tak zase spustí plač.

Menila som izby a premiestňovala posteľ. Skúšala som spať pri svetle po tme. Stále neskutočný plač a krik. Som z toho zúfalá a malého mi je strašne ľúto.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

verím, že vás takáto situácia trápi a vyčerpáva.
Vidím, že skúšate všetko, aby to prebiehalo viac v kľude a aby ste sa netrápili ani vy ani synček.

Synček je maličký. Deťom v tomto veku sa často spánkový režim mení. Niektoré deti zaspávajú a spia vo všeobecnosti horšie ako iné.

Neviem vám veľmi poradiť iné ako skúšate. Synček plačom dáva najavo nejakú nepohodu, nejakú potrebu. Treba skúšať, čo ho upokojí, čo mu pomôže. Jedlo, plienka, blízkosť, možno sa chce hrať ešte. Môže tiež byť, že ho niečo bolí. Alebo je senzitívnejší a spracováva veci čo sa udiali cez deň. Možností je viacero.

Určite by som tiež skúsila vylúčiť nejaký zdravotný problém. Poraďte sa s pediatrom.

Viem, že je ťažké v takejto chvíli a keď to trvá tak dlho zostať kľudná, ale synček vás potrebuje.

Vnímajte ho, jeho signály. Skúšajte mu pomôcť, prísť na to, prestriedajte sa s partnerom ak sa dá. Skúste nemať očakávania.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com