14 mesačný syn si búcha hlavu

Zodpovedané
1. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 14 mesačného syna. Keď mu niečo zakazujeme, alebo sa mu niečo nepodarí, tak si začne búchať hlavu. Kdekoľvek je a robí to opakovane. Ak ho nestihnem chytiť, udiera sa až tak, že si spraví modriny. Trvá to pár sekúnd a hneď ho tá zlosť prejde. Vtedy sa snažíme odviesť jeho pozornosť na niečo iné, alebo ho zoberiem na ruky.

Nekričíme sa neho a ani nič podobné.

Ako mu máme vysvetliť, že si sám ubližuje?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v takejto situácii pomôže hranica. Treba synovi chytiť hlavičku, povedať mu: Hneváš sa./Si smutný./Veľmi by si to chcel robiť. Hlavička ale nie je na búchanie, udieranie. Môžete skúsiť hľadať iné veci, ako by mohol zvládnuť frustráciu. Ukázať mu, môžeš hodiť podušku, loptu, buchnúť, udrieť do podušky, gauča.

Skúste ho objať, vziať ho na ruky, dať mu na hlávku pusu, pohladkať.
Keď viete, že takáto situácia príde (aspoň tam, kde sa to dá predvídať), buďte pripravení zasiahnuť.

Viac sa robiť nedá, v tomto veku nejakému veľkému vysvetľovaniu nebude rozumieť. Čím menej slov, tým lepšie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com