6 ročné dieťa nechce ísť spať

7. feb 2019
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému, ktorý máme s našou 6 ročnou dcérou. Keď sa blíži hodina spania, tak už vieme, že nastane boj. Keď má ísť dcéra spať, tak je najviac hladná.
Televízor jej dovolíme dopozerať. Keď neposlúchne a je toho moc, tak jej telku jednoducho vypnem. Potom ide s plačom do kúpeľne, z kúpeľne odbieha. Potom jej ešte hračky chýbajú pri posteli. Čítať rozprávky večer už nestíhame, lebo je veľa hodín.

Dieťa je vyčerpané, unavené. V posteli akoby sme jej dali Redbull. Hlava úplne napumpovaná, vymýšľa, neustále kope nohami, smeje sa. Raz som odpozorovala, že čerstvo zaspala a nohy stále "metali" sem a tam.

V škôlke je zhon. Snažíme sa vytvárať pre ňu čo najviac voľného času. Akonáhle príde režim, tak začne kričať, že ju nemám naháňať. Keď je dlhšie doma - chorob, tak sa upokojí. Zvažovali sme aj sirupy z lekárne na upokojenie.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Zaspávanie je téma, ktorá trápi mnoho rodičov.

Mnohokrát je to otázka hraníc, rituálov, zvyku, únavy dieťaťa.

Tiež ak má dieťa cez deň zhon, je dobré doma nastoliť pokoj, najmä pred spánkom. Mať svoje rituály, ktoré navodia atmosféru kľudu spánku.

Televízor vo večerných hodinách sa tiež veľmi neodporúča, nakoľko prebúdza nervovú sústavu. Prečítanie rozprávky namiesto telky by mohlo byť rituálov navodenia kľudu.

Treba si skúsiť stanoviť čas odchodu do postele/kúpeľne/prezliekania a ten čas si ustriehnuť, napríklad budíkom. Keď zazvoní, odchádza sa do postele/kúpeľne/prezlieka sa bez jedla, dopozerania rozprávky atď. Kľúčom je trvať na dodržaní.

Z toho čo píšete sa mi tiež zdá, že možno niekedy prešvihnete čas odchodu do postele. Vtedy sa z unavených detí stane opak. Majú veľa energie, ale aj sa skôr rozplačú, nahnevajú. Možno skúste odsledovať kedy je dcérka najviac unavená a čas odchodu do postele smerovať tam.

Zaspanie veľmi ovplyvniť nevieme. Skôr zaspí ak bude unavená, vybehaná, možno by pomohli nejaké bylinkové čaje.

Ak by ste mali dlhodobo problém, skúste sa poradiť aj s pediatrom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli