7 ročná dcéra nerešpektuje pokyny a má maznavé správanie. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
3. feb 2020

Dobrý deň, mám 7 ročnú dcérku, ktorá chodí do prvej triedy. Je veľmi šikovná, no jej správanie je na úrovni trojročného dieťaťa.

Už sa sťažuje na ňu aj jej pani učiteľka. Nerešpektuje jej pokyny, má maznavé vyjadrovanie. Ak sa jej niečo nedarí, tak strašne zúri, kričí na celú triedu, rozhadzuje svoje veci alebo začne plakať. Je aj drzá a papuľnatá.

Svojím správaním narúša celé vyučovanie. Doma tiež nerešpektuje mňa a ani manžela. Ak chcem, aby niečo urobila, tak musím na ňu skríknuť.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, či toto u dcérky pretrváva dlhodobo, alebo či je to niečo čo začalo len nedávno. Táto informácia je veľmi podstatná. Ak máte pocit, že jej správanie je na úrovni trojročného dieťaťa, zrejme by bolo dobré obrátiť sa na nejakého odborníka, ktorý by dokázal zhodnotiť jej vývinovú úroveň a či sa dcérka vyvíja ako má, popr. či vo vývine nezaostáva, popr. či je jej správanie spôsobené niečím iným z jej života.

Čo sa týka správania, to nie niečo čo vidíme navonok, avšak toto je spustené nejakými emóciami a za nimi stoja potreby. Zrejme svojim správaním dcérka niečo získava, sleduje tým nejaký cieľ, popr. jej to pomáha potrebu napĺňať a bolo by dobré pátrať po príčine a tú následne odstrániť.

Doma jej poskytujte prijatie a bezpečie. Venujte jej pozornosť, prejavujte lásku, sledujte jej signály a napĺňajte jej potreby. Pracujte s emóciami. Komunikujte empaticky a emócie zrkadlite a pomenujte. Nastavujte hranice.

Skúste spolu robiť dohody a vyhýbať sa trestom, uplatňujte skôr dôsledky. Prejavujte dcérke dôveru, dávajte jej na výber, nechajte ju o niečom rozhodovať. Oceňujte ju, budujte jej sebaúctu.

Vidím, že dcérka celkom vážne narúša chod vyučovania škole. Odporúčala by som obrátiť sa na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com