8 ročný syn nemôže zniesť zvuky, ktoré vydáva jeho starší brat. Ako mu môžeme pomôcť?

Zodpovedané
15. mar 2022

Dobrý deň,

môj 8 ročný syn nemôže zniesť zvuky ako napr. jedenie, smiatie sa, smrkanie, ktoré sa týkajú môjho staršieho 12 ročného syna. U nikoho iného problém nemá, resp. dokáže tolerovať.

Vyskúšali sme už rôzne chrániče uší, upchávky do uší a nič nepomáha. Situácia veľmi narúša náš rodinný život, keďže syn nedokáže kontrolovať/regulovať emócie, ktoré sa do neho nahrnú, keď počuje staršieho syna.

Kričanie a plač mladšieho je na dennom poriadku. Za stolom deti spolu nejedli už ani nepamätám. Kvôli mladšiemu jedia v rôznych miestnostiach. Najhoršie je to asi pri smiati. Keď sa starší zasmeje, tak v momente mladší dostane záchvat.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

chápem, že táto situácia je pre vás veľmi frustrujúca. Asi túžbou každého rodiča, ktorý má viac detí je harmonické spolunažívanie celej rodiny.

Neviem akú dlhú dobu toto správanie u vášho syna trvá. Pokiaľ takto hypersenzitívne reaguje len na staršieho súrodenca, tak pravdepodobne ide o účelové správanie, za ktoré je zodpovedná žiarlivosť. Možno boj o vašu pozornosť. Správanie je len to, čo vidíme navonok ako keby špičkou ľadovca. Dôležité je zistiť, čo sa skrýva pod tým, aká je príčina.

V čom vidím ťažkosti je neschopnosť mladšieho regulovať svoje emócie a to dupľom ak sa to vyskytuje aj pri iných činnostiach. Nie len pri jeho súrodencovi. Regulácia emócií a celkovo sebakontrola je dôležitá pre vzájomné fungovanie ľudí vo svete, preto by ste mali skúsiť na tom popracovať s niekým.

Čo sa týka regulácií svojich emócií, tak skúste si pozrieť podobný príspevok, na ktorý som už odpovedala:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dôležité je v tomto prípade využívanie rešpektujúcej komunikácie. V komunikácií by sa mali snažiť o vytvorenie partnerstva. Prihliadajte na jeho potreby, aktívne ho počúvajte. Vo všeobecnosti synovi môžete pomôcť tým, že jeho emócie príjmite. Zrkadlite ich.

Napríklad využívajte vety typu: Vidím, že sa necítiš dobre. Vidím, že sa hneváš. Môžem ti s niečím pomôcť? Čo by ti pomohlo, aby si sa cítil lepšie? V prípade ak neodpovie, dajte mu nejaké návrhy vy. Mne pomôže, keď na chvíľu odídem do inej izby...

Skúste teda syna zapojiť do celého riešenia situácie. Vidím, že ti vadí bratov smiech. Je to to asi niečím nepríjemné. Ako by som ti mohla pomôcť?

Medzi časté príčiny konfliktného správania súrodencov je aj pochybnosť, či máte na nich rovnaký meter. Vždy budú medzi sebou súperiť o vašu pozornosť. Skúste tomu zamedziť tak, že si pre nich vyčleníte čas na rôzne aktivity. A to vy, manžel alebo aj individuálne. Teda ak s tým budú súhlasiť.

Čas nemusí byť pre obidvoch kvantitatívne rovnaký. Dôležitá je skôr kvalita stráveného času. Keď organizujete oslavu staršiemu, venujete tomu dlhší čas ako mladšiemu, ktorý potrebuje napríklad len niečo dokresliť. Treba mu to však pomenovať. Teraz musím dokončiť toto s tvojim bratom a potom sa ti budem venovať. Takto aj ten mladší má pocit, že je vypočutý a rovnako sa o neho zaujímate.

Často pomôže odísť od nepríjemných situácií, keď využijeme fantáziu detí. Môžete kľudne povedať: Chcel by si tu byť asi sám, bolo by tu menej kriku a smiechu keby tu brat nebol. Rozumiem ti. Avšak tvoj brat vždy bude tak isto našou súčasťou ako aj ty obidvoch vás ľúbim. Ako by sme to však mohli vyriešiť?

Neporovnávajte deti navzájom ani pozitívne a ani negatívne. Deti si uvedomujú vzájomnú konkurenciu a stačí maličkosť (mal si sa zachovať ako sestra) a je oheň na streche. Každé dieťa by malo mať svoje vlastné ciele a rôzne očakávania od rodičov, ktoré sa týkajú výlučne jeho.

Veľmi dôležité je pracovať na zdravom sebavedomí, čo sa už samozrejme malo diať aj skôr. Oceňujte syna za aktivity, ktoré zvláda a dodávajte mu odvahu, že mu veríte. Skúste nájsť u syna nejaké aktivity, v ktorých môže zažívať úspech a tie podporujte. Tak isto nezabudnite synovi prejaviť uznanie, či ocenenie keď zvládne nejako prekonať svoj hnev prijateľným spôsobom.

Ak by bol vzťah naďalej príliš vyostrený - agresívny, tak odporúčam navštíviť psychológa a hľadať príčinu tejto agresivity. Z niečoho to zrejme pramení. Aby sa na to prišlo, je treba poznať viac detailov.

Prajem pekný deň.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička