9,5 ročná dcéra je na mňa až príliš naviazaná. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
17. aug 2019

Dobrý deň,

mám 9,5 ročnú dcéru a dvojročného syna. V poslednom čase si všímam, že dcéra je na mňa až extrémne naviazaná.

Bojí sa niekde na mňa počkať. Napr. v aute kým natankujem a zaplatím, kým zbehnem dole k bráne prevziať balík od kuriéra a podobné pár minútové záležitosti.
Dcéra nechce prespať u ani jednej babky, alebo u kámošk. Predtým problém s tým nemala. Teraz sa večer rozplače, že jej chýbam. Kým uspávam syna, vypisuje mi z mobilu správy, že kedy už prídem. A pritom sedí v obývačke hneď vedľa spálne.
Keď idem raz za čas von s kamarátkami, stále sa pýta ako dlho budem, kedy sa asi vrátim. Počas mojej neprítomnosti mi každú chvíľu vypisuje, kde som, čo robím a kedy prídem.

Keď sa jej na to pýtam, prečo mi to robí, tak povie, že sa bojí, že na ňu zabudnem a neprídem pre ňu. Nikdy v živote sa mi to nestalo. Svoje deti milujem a nikdy by som ich niekde nezabudla a ani nenechala. Niekedy sa cítim ako blázon, alebo akoby som bola ja jej dieťa. Snažím sa jej to vysvetliť, ona si ro uvedomí v tú chvíľu. Ale onedlho je to tak ako predtým.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Skúste porozmýšľať či sa v období kedy to začalo neudialo niečo, čo to mohlo spustiť. Zdá sa, že strach dcérky je silný a začína jej znepríjemňovať jej každodenné fungovanie.

Čo môžete robiť je priznať jej jej strach. Bojíš sa o mňa. Možno sa stalo niečo čo ťa vystrašilo. Budem sa však snažiť prísť najskôr ako sa len dá.
Dávajte si pozor, aby ste jej nesľúbili niečo čo sa nedá splniť, poprípade nie je vo vašej moci.
Pýtajte sa jej tiež čo by jej pomohlo keď je bez vás. Ako sa vtedy cíti. Rozprávajte sa o emóciách a skúste hľadať stratégie na zvládanie.

Dávajte jej najavo, že ste pri nej, že jej strach nezosmiešňujete, ale považujete za dôležitý, že ho prijímate. Ukážte, že sa jej snažíte porozumieť. Vytvárajte prostredie lásky a bezpečia.

Zdá sa mi však, že strach je iracionálny, veľmi intenzívny a frekventovaný, a veľmi ju ovplyvňuje. Zvážte aj návštevu psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com