Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

9 ročný syn túži byť stredobodom pozornosti a robí zle. Ako mu pomôžem?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výchovu 9 ročného syna. Všetko začalo nástupom do škôlky, kde ako štvorročný nastúpil do kolektívu, ktorý bol už "zohratý". Spolužiaci tvorili partiu. Môj syn, aby ku nim zapadol, tak upútaval na seba pozornosť. Väčšinou nie pekným správaním, ale podpichovaním. A to hlavne slovným, rád robí naschvály.

Doma sme mu vždy venovali pozornosť takú, ako aj jeho sestre. Do nástupu do škôlky sa takto nesprával. A toto pokračuje aj naďalej. To isté bolo a je aj v škole, aj v hokejovom tíme.

Provokuje, podrypuje. Stále chce byť stredobodom pozornosti a pravdepodobne si myslí, že takto ju získa. Keď ho níekto poprosí, aby niečo nerobil - urobí to naschvál.

Mám pocit, že deti od neho bočia, a preto to robí, aby si ho všimli. Neubližuje fyzicky, ale skôr psychicky. Pani učiteľka povedala, že slovne provokuje a takto si pýta bitku od detí.

Na druhej strane je veľmi šikovný a inteligentný chlapček. Veľmi ho ľúbim, ale keď niekam ideme, tak aj ja som v strese. Bojím sa, čo zase bude vyvádzať. Tak veľmi by som chcela, aby ho mali ľudia radi.

Ako mu môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

správanie dieťaťa je len špička ľadovca, to, čo vidíme. Skryté hlbšie sú emócie, tie sú rodičovi prístupné len z časti. Ešte hlbšie sú potreby, ktoré mnohokrát nie sú známe. Potrebu, ak nie je naplnená zvonka, niekým iným, si dieťa skúša napĺňať samé a využíva na to rôzne zdroje.

Školské prostredie, ani druhých zmeniť nedokážete.
Zmeny môžete robiť doma. Synčekovi treba vytvárať bezpečné a prijímajúce prostredie. Vyjadrovať porozumenie, poskytovať empatickú reakciu.

Môžete mať pocit, že mu dávate rovnako pozornosti, ale možno to nie je toľko, koľko on potrebuje, tak si hľadá náhradné zdroje. Tiež je za tým určite potreba patriť, byť v skupine, potreba prijatia, ktorá je jedna zo základných pre dieťa.

Sledujte synčeka, jeho signály, reagujte na jeho potreby vnímavo. Zdá sa, že to trvá už dlho. Ak by to pretrvávalo, odporúčam navštíviť odborníka, aby nemal do budúcna problémy a tiež, aby sa cítil prijatý, je to dôležité pre jeho sebaobraz.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com