Ako a čo povedať 7 ročnému dieťaťu, keď sa jeho rodičia chcú rozviesť?

Zodpovedané
4. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spôsobu komunikácie s dieťaťom.

Ako a čo povedať 7 ročnému dieťaťu, keď sa jeho rodičia chcú rozviesť?

Ako ho na to pripraviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Nejaký univerzálny návod na oznámenie rozvodu dieťaťu neexistuje.

Určite však hovorte pravdivo, neklamte dieťaťu, nezatajujte to a určite sa pred ním neobviňujte, neosočujte. Dajte si na takýto rozhovor čas, dbajte na to, aby ste neboli časovo obmedzení, aby ste obaja dokázali dieťaťu poskytnúť potrebnú oporu.

Správu o blížiacom sa rozvode oznámte dieťaťu až keď ste sa na ňom už dohodli a ste pevne rozhodnutí. Malo by sa to určite dozvedieť od vás a nie od niekoho iného. Najlepšie to je dieťaťu oznámiť spoločne. Buďte jednotní, na rozhovor pripravení a skúste to dieťaťu oznámiť bez výčitiek, plaču a prílišných emócií. Nespadnite do zvyšovania hlasu, obviňovania. Chce to prípravu a zrelé správanie.

Buďte pripravení odpovedať ak sa dieťa bude pýtať. Dajte mu na to priestor.
Skúste dieťaťu načrtnúť ako to teraz bude vyzerať, čo sa bude diať čo sa zmení (ideálne, keby sa menilo čo najmenej, už aj tak je to obrovská zmena).

Neklamte, nezahmlievajte, buďte úprimní. Ste v tom spolu, a je dôležité, aby dieťa videlo, a cítilo, že je vinníkom, že sa to nedeje kvôli nemu. Ubezpečujte ho o tom a zdôrazňujte to viackrát.

Prestávate byť síce manželmi, partnermi, ale stále ste rodičmi. Je dôležité na to myslieť. Potrebné je myslieť najmä na dieťa a chcieť to najlepšie preň.

Dieťa môže zareagovať akokoľvek. Pracujte s jeho emóciami, buďte pri ňom, snažte sa mu rozumieť. Potrebuje sa cítiť prijato a v bezpečí.

Rozvod je pre dieťa traumou a tiež v istom slova zmysle stratou. Bude to vyžadovať veľa práce aj potom. Sledujte signály dieťaťa, napĺňajte jeho potreby a ak budete mať pocit, že to zvláda náročne, neváhajte vyhľadať psychológa. Rozvod zasiahne dieťa v každom veku.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com