Ako bojovať s dcérinou fóbiou?

Zodpovedané
9. apr 2019

Dobrý deň,

dcéra bude mať 9 rokov. Pred skoro tromi rokmi dostala brušnú virózu, jeden večer len vracala. Od tej doby sa neustále bojí, že bude zas vracať. Stále sa ma pýta, či môže zjesť toto alebo ono.

Bojí sa ísť aj do kina, alebo ku kamarátke, na úplne nové miesta, zjesť čokoľvek nové. Hneď sa bojí. Sú dni kedy si ani nespomenie, ale sú dni kedy má hrôzu.

Ak niekoho v škole bolí brucho, už tam nechce ísť. Nechce ani počúvať rozhovor, keď sa niekto rozpráva o alergiach, hneď má stres, že ich bude mať aj ona. Za celú tú dobu sa jej snažím vysvetľovať, že sa nemusí báť.

Ako ju zbavit strachu?

Ďakujem

Dobrý deň,

so strachom sa pracovať dá. Chce to trpezlivosť a malé krôčiky. Veľa sa rozprávať. Priznať jej ho, pýtať sa čo by jej pomohlo, hľadať spôsoby ako ho prekonať.
Zdá sa však, že dcéra je citlivejší a úzkostlivejší typ a že zážitok vracania v nej zanechal stopu, ktorú len tak nevie dostať z hlavy.

Ak je jej strach príliš častý, intenzívny, dlhotrvajúci a ovplyvňujúci každodenné fungovanie, odporúčala by som navštíviť odborníka. Tiež to môže pomôcť do budúcna minimalizovať iné strachy.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com