Ako citlivo povedať 6-ročnému dieťaťu o rozvode?

Zodpovedané
8. júl 2019

Dobrý deň,

v manželovi dozrelo rozhodnutie, že chce od nás odísť. Nikdy som si nemyslela, že sa mi to stane, máme 19-ročný vzťah od školy.

Našu 6 ročnú dcéru miluje, urobí všetko, aby bola spokojná aj do budúcna, aj naša komunikácia napriek tejto neľahkej situácii je pomerne kľudná. Nechceme dusno v domácnosti, kým od nás neodíde.

Je pravda, že posledné roky stále menej mal záujem tráviť čas s rodinou, celý čas mu zaberala práca a občas kamaráti, s nami takmer vôbec. Dcéra s ním nemá veľmi hlboký vzťah, keďže doma bol málo. Ale vychádzajú dobre.

Odkedy mi to povedal, snaží sa byť s ňou častejšie ako doteraz, teda aspoň chvíľu cez víkend jej venuje čas, čo som rada.

Ja som sa už veľa zamýšľala nad sebou, kde som spravila chybu, no základ je, že sme úplne odlišní a máme iné predstavy o živote. Aj keď som v slabej chvíľke plakávala osamote, no snažím sa brať situáciu tak, že všetko, čo nás v živote stretne, sa nedeje len tak, má to nejaký význam pre nás do budúcna, prinúti nás to zastať a zamyslieť sa a hlavne poučiť sa z chýb, robiť radosť sebe aj ostatným a jednoducho žiť krajší život, verím tomu.

Neviem ako pristupovať k dcérke, čo je vhodné jej povedať, aké slová použiť, keď sa napr. spýta, prečo tatko už nechodí domov spať, prečo má iný byt.

Ako citlivo povedať 6-ročnému dieťaťu o rozvode?

Ďakujem

Dobrý deň,

ocitli ste sa v situácii, ktorá patrí v živote k tým ťažším.

Veľmi dobré by bolo, ak by ste to dcérke dokázali povedať spolu s manželom. V kľudnej atmosfére, ideálne počas dňa, na rovinu. Vysvetliť, že ste sa takto rozhodli, čo to bude pre ňu znamenať. Objímajte ju, držte ju.

Treba jej dať pocítiť, že ste tu obaja pre ňu, že naďalej zostávate jej rodičmi, že ju milujete.

Možno bude vystrašená, zmätená, možno Vám o tom povie, možno nie. Podstatné je, aby vedela, že kedykoľvek ste ochotní sa s ňou porozprávať, že sa môže pýtať, hnevať, čokoľvek a Vy ju vypočujte, odpoviete.

Rozhodne by nemala z akéhokoľvek dôvodu nadobudnúť pocit, že je to tiež jej vina a tiež by nemala byť svedkom toho ako jeden z rodičov osočuje alebo ohovára toho druhého.

Treba myslieť na to, že hoci je toto obdobie náročné aj pre Vás, deti všetko vnímajú veľmi citlivo a malo by sa konať v najlepšom záujme dieťaťa a dať bokom negatívne emócie vzniknuté z celej situácie.

Toto obdobie bude náročné pre Vás všetkých. Ak by ste však mali pocit, že to dcérka zvláda ťažšie, že u nej nastala nejaká zmena, obráťte sa na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com