Ako donútiť 15 ročného syna, aby odpovedal na bežné otázky?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

môj syn má 15 rokov a má poruchu pozornosti a aktivity, dyslexiu a dysortografiu.

Veľmi nerád komunikuje s okolím, a to hlavne vtedy, keď sa má na niečo opýtať. Keď sme u lekára, tak nevie odpovedať na otázky, ktoré mu lekár dáva.

Čo a ako mám s ním urobiť, aby začal odpovedať na bežné otázky?

Mám vyhľadať nejakého špeciálneho lekára?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

žiaľ na túto otázku vám neviem dať odbornú odpoveď.

Rozmýšľam, či je jeho nevôľa odpovedať na otázky spojená s jeho diagnózou, popr. či je za tým niečo iné (citlivý vek, puberta, strach, nejaká úzkosť, či nejaký iný problém). Určite by som potrebovala vedieť viac detailov ohľadne toho ako v tej situácii reaguje.

Čo mi napadá je len to, že mu skúsiť priznať ako sa asi cíti a vysvetliť mu, že lekár potrebuje vedieť niektoré veci od neho, že je to dôležité.
Pýtať sa ho, čo by mu v tej chvíli pomohlo, či mu viete nejako pomôcť vy. Hľadať spôsob ako na to. Možno by to radšej napríklad napísal a pod. Určite potrebuje cítiť prijatie a bezpečie a čo najviac komfortu v tej nepríjemnej situácii.

Možno sa na to nejako viete pripraviť? Mnoho detí s ADHD lepšie prijíma situácie keď sú na ne pripravené a predvídajú ich.

Skúste sa poradiť možno práve s pediatrom, popr. lekárom, u ktorého je sledovaný aj kvôli diagnózam, tiež sa dá aj so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com