Ako dosiahnúť, aby si 5 ročná dcérka neobhrýzala nechty?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcérka si v škôlke počas obedného spánku obhrýza nechty. Najnovšie je, že to robí už aj na nohách. Cez obed už dlho nespáva. Na lehátku nemôžu mať žiadneho plyšiaka kvôli Covid-19 opatreniam. Ona len leží a čaká kým bude môcť vstať.

Učiteľka si ju dokonca berie aj k sebe s lehátkom, aby na ňu videla. To ju asi znervózňuje ešte viac. Niekedy si nechtíky začne obhrýzať aj doma. Napríklad pri rozprávke. To ju ale upozorňujem.

Má 17 mesačného bračeka, s ktorým sa veľmi ľúbia. Vidím na nej, že jej chýba tá 100%ná pozornosť, ktorú mala predtým. Inak je to aktívne, zlaté dieťa, ale občas v nej zvíťazia emócie.

Snažíme sa k nej pristupovať s pokojom a porozumením (aj keď nie vždy sa to podarí).

Ako by som jej mohla pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je pomerne bežné, že deti si vytvoria nejaký zlozvyk, keď sa v nich hromadí nejaké napätie (pozitívneho alebo aj negatívneho charakteru), čo inak nevedia vyjadriť, alebo majú veľa nahromadenej energie.

Zlozvyky sú signály niečoho, čo sa deje v psychike dieťaťa a my musíme hlavne prísť na príčinu. Predpokladám, že dcérke v tomto prípade chýba v škôlke nejaký uspávací rituál a s tým súvisiaci pocit bezpečia a istoty. Využíva to teda ako nejaký fyzický ukľudňovací mechanizmus.

Dcérke by v tomto prípade mohla pomôcť podpora v slovnom vyjadrovaní svojich emócií. Zrkadlite jej čo u nej vidíte: "Vidím, že sa veľmi tešíš na hru. Vidím, že sa sústredíš". Pýtajte sa jej čo aktuálne cíti, pomenujte si spolu základné znaky emócií napr. pomocou rôznych obrázkov. Keď sa to vyskytuje v škôlke kde samozrejme nie ste prítomná skúste predvídať: Pravdepodobne si bola nervózna, nedalo sa ti spať.

Ďalej je dôležité spoločne hľadať riešenie. Ako by som ti mohla pomôcť? Ako by sme to mohli vyriešiť? Skúste nájsť pre dcéru inú formu náhradnej aktivity, teda hlavne napr. vyjadriť to čo cíti slovami, prípadne iným gestom. Ten plyšák zvyčajne pomôže. Skúste sa teda informovať, od kedy by to bolo možné, aby si doniesla nejaký predmet, ktorý jej bude pripomínať istotu domova.

Chváľte a oceňujte dieťa za prejavenú snahu. Vyjadrujte mu pochopenie a povedzte mu, že sa na neho nehneváte ak sa mu to nepodarí.

Na prejavy by sme ju nemali veľmi upozorňovať, pretože to by mohlo problém u nej ešte posilňovať. Nepriamo niekedy môžeme napr. chytiť ruku, podať niečo do ruky, prípadne povedať ukáž mi či nemáš dlhé nechty, ukáž mi ruku. A následne jej pomenovať aktuálne správanie: "Mám pocit, že sa nevieš dočkať kým začneme"

Odstraňovanie zlozvykov je beh na dlhú trať, takže sa obrňte trpezlivosťou.

Prajem pekný deň a veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička