Ako liečiť zlomené srdce štvorročnej dcérky?

Zodpovedané
1. dec 2019

Dobrý deň,

moja štvorročná dcérka dostala v škôlke nových spolužiakov a zaľúbila sa jedného chlapca. Rozprávala o ňom 3 týždne a lietala v oblakoch. On ju stískal a dal jej pusu.

Posledný týždeň o ňom už nerozpráva a nechce chodiť do škôlky. S nikým sa nehrá na ihrisku, keď sú doobeda vonku. Keď som sa jej na to spýtala, že čo sa stalo, tak odpoveď bola, že toho chlapca už nechce. A nechce sa s nikým kamarátiť a ona chce len svoju maminku.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
V takomto prípade odporúčam pracovať najmä s emóciami. Zrkadliť ich, reflektovať. Zdá sa, že sa ti nechce byť v škôlke. Niečo sa ti tam nepáči. Si na toho chlapca nahnevaná.
Treba jej dať najavo, že ste pri nej, počúvate ju, snažíte sa jej rozumieť. Že prijímate jej pocity. Určite situáciu nezľahčujte, jej emócie nepopierajte. Poprípade jej nejakou vhodnou formou, ak ju to bude zaujímať, skúste ponúknuť nejakú vašu skúsenosť a vyjadriť, že jej rozumiete, že môže byť smutná, nahnevaná. Povedzte jej, že ak vás bude potrebovať, že ste tam pre ňu.
Spýtajte sa čo by jej v škôlke pomohlo, že či je niečo s čím jej pomôcť viete vy.

Doma jej poskytujte prijatie a bezpečie. Reagujte na jej potreby a signály. Pomenujte pocity, poskytujte empatiu.
Ak by to trvalo príliš dlho, dajte na intuíciu,porozprávajte sa s učiteľkami, zisťujte či za tým nie je náhodou aj niečo iné, nejaká nepríjemnosť, negatívna udalosť v škôlke.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com