Ako má vyzerať vývoj reči vo viacjazyčnej rodine?

Zodpovedané
10. mar 2020

Dobrý deň,

sme trilingválna rodina a máme 19 mesačné dieťa, ktoré ešte nerozpráva. Mama je Slovenka, otec Španiel a žijeme v anglicky hovoriacej krajine.

Dieťa vyslovuje slabiky mama, tata, papa,piťa a podobne. Mama volá mňa a aj otca, takže neviem, či rozumie, kto je mama. Rozumie nejakým vetám. Počas dňa s ním hovorím po slovensky. Keď príde manžel domov, tak hovorí na dieťa po španielsky a spolu po anglicky.

Mám obavy, že malý má z toho trošku mišung. Máme vybrané tri rozprávky. Napr. Máša a medveď v angličtine, ďalšiu v španielčine a ďalšiu v slovenčine,ktoré pozerá v priebehu dňa (nie celý deň).

Keďže manžel sa obáva, že španielčinu počuje najmenej, tak chce, aby aspoň takýmto spôsobom to mal syn trošku v uškách a mohol komunikovať raz aj s rodinou v Španielsku.

Ja sa snažím hovoriť a komentovať všetko čo robíme spolu, ale častokrát sa zabudnem a som ticho. Nie som typ, ktorý veľa rozpráva. Niekedy máme zapnuté pesničky z rádia (tak 3 - 4x týždenne), ale celkovo si uvedomujem, že by som asi mala rozprávať viac.

Ako má vyzerať vývoj reči vo viacjazyčnej rodine?

Kedy je v poriadku, keď dieťa ešte nevyslovuje slová a jednoduché vety?

Kedy to už v poriadku nie je?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa vyrastajúce v dvoj a viacjazyčnej rodine môže začať hovoriť o niečo neskôr. Slová vravieť okolo roka, spájať ich okolo dvoch, avšak je to individuálne. Dieťa mieša slovnú zásobu, vetnú skladbu, gramatiku, občas môže mať tiché obdobie a je to úplne prirodzené.

Dieťa sa najlepšie reč naučí prirodzenou komunikáciou s rodičom, televízia funguje len ako zdroj doplnkového učenia. Ak budete každý na dieťa hovoriť svojou rečou, tak sa ju naučí najlepšie. Predpokladám, že angličtinu sa postupne naučí aj v škôlke, škole.

Zatiaľ sa zdá, že u vášho dieťatko ide všetko tak ako má. Ak by ste mali neskôr nejaké pochybnosti, poraďte sa so špecialistom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com