Ako na 6 ročného trucovitého syna?

Zodpovedané
22. nov 2018

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna. V septembri mal 6 rokov, tým pádom je ďalší rok v škôlke. Všetci kamaráti mu odišli do školy. Začiatkom októbra začal plakať, nechcel chodiť do škôlky, že sa tam nudí.

Prišlo to až do takého štádia, že ráno utekal z triedy, bol agresívny, nechcel sa zapájať do hier. Vždy tak do pol hodinky sa upokojil. Nešlo to ani po dobrom a ani po zlom. Vysvetlovanie, že škôlka je dôležitá, že je to jeho práca. Aj hračky sme zobrali.

Momentálne už takto nevystrája, ale každé ráno sú ešte slzičky.

Syn je veľmi šikovný, baví ho písať, kresliť a robiť rôzne úlohy. Žiaľ, vie byť aj trucovitý a výbušný. Vtedy s ním nikto nepohne.

Viete mi povedať, čo máme zmeniť? Máme ísť s ním k psychologičke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa toho, čo píšete sa mi zdá, že váš syn zažíval/zažíva nepríjemné pocity spojené s tým, že zostal v škôlke. Pravdepodobne sklamanie, frustráciu, možno aj pocit menejcennosti. Všetci jeho kamaráti odišli do školy, postúpili vyššie a on zostal.

Možno nerozumie tomu prečo, možno čakal, dúfal, že aj on pôjde do školy.
V tom prípade je prirodzené, že sa hnevá, smúti, nudí sa.

Prejavy jeho správania sú len povrch, to čo vidíme. Vychádza to však z nejakej jeho vnútornej potreby, ktorá nebola naplnená.

Skúste sa s ním porozprávať, prebrať to, prejaviť mu pochopenie, podporu, stáť pri ňom.
Ak by sa vám zdalo, že sa trápi, nezvláda to on, poprípade vy, dajte na pocit a stretnutie u psychologičky môže len pomôcť.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com