Ako na detský vzdor u trojročného chlapca?

Zodpovedané
8. aug 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn začína mať obdobie vzdoru. Chce si obliecť len to, čo si vyberie on. Chce ísť von a keď prídeme von, tak chce ísť domov.

Sám si plienku odopne, sadne na nočník a keď sa vyciá, tak plienku pýta. Kúpila som mu krásne rozprávkové slipky a aj boxerky, ktoré si však odmieta dať na seba. Zatiaľ rozpráva len svojou rečou, tak dôvod odmietnutia nerozumiem.

Chcela som s ním ísť k logopédovi, ale odmieta vstúpiť do ambulancie. Naša pediatrička hovorí, že pokým hovorí len svojou rečou, tak logopéd je zbytočný.

Ako mám zvládnuť synovi vzdor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

takéto obdobie vôle a autonómie je tak náročné pre rodiča ako aj pre dieťa. Dieťa zažíva vnútorný konflikt. Veľa vecí chce zvládnuť samo, ale mnohé ešte nedokáže.

Úlohou rodiča je nájsť rovnováhu medzi tým čo dieťaťu dovoliť a s čím mu pomôcť.

Nepoznám konkrétne situácie a najmä ako syn pri nich reaguje, ako vyjadruje svoj nesúhlas, no no všeobecnosti platí, že synčekovi treba priznávať a zrkadliť emócie. Treba citlivo, ale jasne nastavovať hranice, skúšať syna zapájať do rozhodnutí a učiť ho niesť za ne zodpovednosť a následky. Dávajte mu na výber, robte dohody, vytvárajte mu prostredie prijímajúce a bezpečné.

Treba mu byť mu oporou a sprevádzať ho emočne náročnými situáciami.

V tomto období treba byť trpezlivý a každú náročnú situáciu využiť a brať ako príležitosť na zblíženie a na naučenie sa niečoho nového.

Čo sa rečí týka, už má tri roky a veľmi nerozpráva, s logopedičkou by som sa aspoň poradila. Určite pozná príčiny možného nehovorenia, môže dať rady, popr. odporučí ďalší postup. Môžete sa poradiť aj so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com